زمستان 1389

 

 

 

كليد انفجار تونل محور لامرد ـ خنج زده شد

مدير‌كل راه و ترابري لارستان انفجار تونل بزرگ محور لامرد ـ خنج را كليد زد. به گزارش خبرگزاري فارس از لارستان، علي اميري به اتفاق فرماندار شهرستان لامرد، معاونان و رؤساي ادارات ستادي و ادارات شهرستان‌هاي تابعه اداره كل راه و ترابري لارستان و گروهي از مسئولان و مردم عمليات انفجار تونل بزرگ محور لار ـ خنج را كليد زد. در آيين انفجار اين تونل فرماندار شهرستان لامرد گفت: اجراي تونل گردنه شهيد باقري از آرزوهاي ديرينه مردم منطقه بوده است. محمد جعفري افزود: اميدواريم كه اجراي اين طرح در موعد مقرر به اتمام رسيده و مردم به آرزوي خود برسند. در ادامه مديركل راه و ترابري لارستان اظهار داشت: محور لامرد ـ خنج در استان فارس و حوزه استحفاظي اين اداره كل است. علي اميري طرح حاضر را شامل 18 كيلومتر و 600 متر عمليات راهسازي به عرض 11 متر شامل ابنيه فني و تونل كه 2 كيلومتر و 400 متر آن تونل دانست.

اميري افزود: عمليات خاكي (كوهبري، سنگ‌برداري، بغل بري و ...) ابنيه‌هاي فني آن مانند (آبرو، پل و تونل) روكش آسفالت و روسازي شامل (زيراساس، اساس، آسفالت گرم، خط‌كشي و عمليات تعريض) است. مدير كل راه و ترابري لارستان در مورد پيشرفت فيزيكي ورودي اين تونل اضافه كرد: اين طرح به لطف خدا بر اساس برنامه زمان‌بندي پيش‌بيني شده از پيشرفت خوبي برخوردار است و اميدواريم كه در صورت تأمين اعتبار مناسب و عدم وجود مشكلات اجرايي تا دو سال آينده به بهره‌برداري برسد.

 

23/10/1389

خبرگزاري فارس

 

افتتاح تونل انحراف آب رودخانه عارفي به سد طرق

تونل انحرافي آب رودخانه عارفي به سد طرق امروز با حضور وزير نيرو و ديگر مسئولان استاني افتتاح شد. به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، محمد حسين جعفري مديرعامل شركت آب منطقه‌‌اي خراسان رضوي در اين مراسم اظهار داشت: اين پروژه بند انحرافي، سيلاب‌هاي رودخانه عارفي را به پشت سد طرق روانه مي‌كند كه 7 ميليون مترمكعب آورد در سال دارد و 5.5 ميليون متر مكعب آن قابل انتقال به سد است. وي با اشاره به جزئيات تونل تصريح كرد: اين تونل 740 متر طول دارد كه با ابعاد 3 متر در 3 متر، آب را به پشت سد طرق منتقل كرده و براي شرب شهر مشهد استفاده مي‌شود. مديرعامل آب منطقه‌اي خراسان رضوي گفت: در اين سد حق‌ آب كشاورزي به آب شرب داده شده و به جاي آن پس از آب شهري به بخش كشاورزي داده مي‌‌شود. مديرعامل شركت آب منطقه‌‌اي خراسان رضوي، تأمين آب در دراز مدت را از برنامه‌هاي اين شركت عنوان كرد. وي افزود: با انتقال آب سد دوستي به پشت اين سد كه عمليات اجرايي آن در سال آينده آغاز مي‌شود تأمين آب دراز مدت مشهد پيش‌بيني شده است.

 

30/10/1389

خبرگزاري فارس

 

آغاز عمليات اجرايي ساخت تونل خط 3 متروي تهران

با حضور محمدباقر قاليباف شهردار تهران عمليات اجرايي ساخت تونل خط 3 متروي تهران توسط دستگاه حفار تمام اتوماتيك (TBM) آغاز شد. به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، دستگاه حفار قابليت حفر به طور متوسط روزانه 15 متر ‌را داراست. با بكارگيري همزمان چهار دستگاه حفار (چهار جبهه كاري) در مدت سه سال ساخت تونل‌ها تكميل مي‌شود. استفاده از اين نوع دستگاه‌ها علاوه بر افزايش سرعت ساخت، ايمني و كيفيت كار را نيز به همراه عدم نشست سطح زمين بالا مي‌برد. ساخت بخش مهمي از تونل خط 3 (سه) متروي تهران حد فاصل منطقه قلعه مرغي تا چهار راه وليعصر (عج) (با عبور از مناطق و ميادين مهمي چون جواديه، ميدان راه آهن، خ وليعصر (عج) و ميدان منيريه) بصورت مكانيزه انجام مي‌شود و در حال حاضر دستگاه حفار مورد نياز تأمين، به كشور حمل و پس از عمليات مونتاژ آماده بهره‌برداري شده است، ضمنا سرعت ساخت تونل با ورود چهار دستگاه حفار اتوماتيك به تهران، حفاري تونل به بيست كيلومتر در سال خواهد رسيد. اين دومين دستگاه است كه كار خود را آغاز مي‌كند و بزودي نيز دو دستگاه ديگر نيز شروع به كار خواهد كرد.

 

2/11/1389

خبرگزاري فارس

 

افزايش 4 برابري ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به كاشان

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان گفت: با بهره‌برداري از تونل گلاب، آب انتقالي زاينده‌رود به شهرستان‌هاي كاشان و آران و بيدگل به چهار برابر افزايش مي‌يابد. محمد علي طرفه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان تصريح كرد: در صورت افتتاح اين تونل ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به اين شهرستان‌ و آران و بيدگل به يك‌هزار و 700 ليتر در ثانيه مي‌رسد. به گفته وي اجراي طرح تونل گلاب به طول 5/11كيلومتر از سال 84 آغاز شده كه 10كيلومتر تونل اصلي و 5/1كيلومتر تونل دسترسي است و در حال حاضر عمليات اجرايي 10 كيلومتر آن توسط قرارگاه خاتم‌الانبيا در دست اجراست. طرفه با اشاره به ايجاد هفت كيلومتر از تونل اصلي تاكنون خاطرنشان كرد: براي ايجاد سه كيلومتر باقيمانده تونل اصلي گلاب نيازمند حمايت‌هاي مسئولان است كه در صورت تأمين اعتبارات مورد نياز، اين طرح حداكثر تا دو سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان اضافه كرد: در سال جاري 80 ميليارد ريال اعتبار براي اين طرح در نظر گرفته شده و براي تكميل و بهره‌برداري از آن 300 ميليارد ريال اعتبار نياز است.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان در ادامه خشكسالي‌هاي اخير را موجب بحران بي‌آبي دانست و اجراي طرح‌هاي تأميني در استان اصفهان و حفظ منابع آب زيرزميني را دو راهكار مهم و اساسي براي تقويت منابع آبي اين استان ذكر كرد.

طرفه مشكل كمبود اعتبار را يكي از مهمترين موانع هميشگي پيش‌روي اين طرح‌ها خواند و افزود: اميدواريم با پشتيباني مديريت استان بتوان از طريق فروش اوراق مشاركت، اعتبارات اين طرح‌ها افزايش داد.

 

29/11/1389

خبرگزاري فارس

 

85 درصد از اراضي روستاي شهرياري كوهرنگ تملك شد

فرماندار كوهرنگ گفت: به‌منظور اجراي تونل سوم كوهرنگ تاكنون افزون بر 85 درصد از اراضي و املاك روستاي شهرياري از توابع دهستان بيركان اين شهرستان تملك شده است. ستار خيري در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته 900 هكتار از اراضي مستثنيات منطقه بيركان شامل تملك است كه تاكنون افزون بر 300 هكتار از اين اراضي تملك شده است. وي افزود: براي تملك اين مقدار از اراضي افزون بر 130 ميليارد ريال از سوي شركت آب منطقه‌اي اصفهان به ساكنان روستاهاي اين منطقه پرداخت شده است. خيري با اشاره به روستاهاي تحت پوشش اين طرح گفت: با اجراي تونل سوم كوهرنگ روستاهاي شهرياري، بيدامين، ملك‌آباد، هوربكول عليا، هوربكول سفلي، عاج جليل، دهگه، چهاباد، پاچه گاد از روستاهايي هستند كه در بستر سد قرار مي‌گيرند و بايد تملك شوند. فرماندار كوهرنگ در ادامه با اشاره به روند اجرايي احداث تونل سوم كوهرنگ افزود: اين پروژه به طول 23 كيلومتر و 400 متر بوده كه تنها 195 متر از عمليات حفر اين تونل ناتمام مانده است. وي خاطرنشان كرد: عمليات اجرايي احداث اين پروژه از سال 73 آغاز شده است كه با اجراي اين پروژه 300 ميليون مترمكعب آب مازاد كوهرنگ از سرشاخه‌هاي كارون به زاينده‌رود منتقل مي‌شود. خيري با اشاره به اشتغال ايجاد شده در راستاي احداث اين پروژه اظهار داشت: تاكنون افزون بر 300 نفر در پروژه تونل سوم مشغول به فعاليت شده‌اند كه انتظار مي‌رود با تربيت نيروي انساني متخصص و مورد نياز به منظور اجراي طرح‌هاي بزرگ عمراني در اين استان و بالطبع اين شهرستان بتوانيم آمار بيكاري را به ميزان قابل چشمگيري كاهش دهيم.

 

30/11/1389

خبرگزاري فارس

 

قطار شهری مشهد به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسید

در سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) قطار شهری مشهد به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسید.

 به گزارش فارس، بهره‌برداری آزمایشی قطار شهری مشهد همزمان با ولادت پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) با حضور خانواده‌های معظم شهدا آغاز شد. شهردار مشهد در افتتاحیه این مراسم گفت:‌ در آغازین روزهای بهره‌برداری خط یک قطارشهری مشهد تعداد واگن‌های خط یک محدود است.

وی اظهار داشت: ‌بهره‌برداری خط یک قطار شهری مشهد با 9 واگن صورت می‌گیرد که در نهایت واگن‌ها پس از تولید به تدریج به مشهد انتقال داده می‌شود.

شهردار مشهد ادامه داد: آغاز به کار قطار شهری مشهد در مسیر یک ـ نخریسی تا وکیل آباد ـ به صورت هر نیم ساعت یک قطار در ایستگاه، خواهد بود اما به تدریج با رسیدن واگن‌ها، این زمان به پنج دقیقه کاهش می‌یابد.

رضا رجب‌زاده مدیرعامل بهره‌برداری قطار شهری مشهد نیز در جمع خبرنگاران گفت: قطار متروی این شهر‌، 18 هزار کیلومتر تست تحمل را پشت سر گذاشته‌ و قیمت خرید هر واگن قطار شهری یک میلیون و 560 هزار یورو و بر اساس قرارداد منعقده بین شهرداری و پیمانکار چینی و با توجه به هزینه‌های حمل و قطعات یدکی، در مجموع قرارداد خرید 20 رام قطار 106 میلیون یورو است.

هر رام قطار متروی مشهد از سه واگن 30 متری تشکیل شده که طول آن 90 و عرض واگن‌ها 65.2 متر است. ظرفیت پذیرش هر واگن قطار 250 مسافر نشسته ، ایستاده و هر رام قطار 750 نفر ظرفیت دارد.

این قطار که در مرحله نخست از ساعت 9 تا 13 هر روز فعالیت دارد، 22 ایستگاه را در مسیر 19کیلومتری خیابان نخریسی تا انتهای بولوار وکیل آباد تحت پوشش دارد و این مسیر را به مدت 35 دقیقه طی می‌کند.

2/12/1389

همشهری انلاین

 

مشكل ريزش آب در تونل توحيد ارديبهشت برطرف مي‌شود

معاون فني عمراني شهرداري تهران به ريزش آب در تونل توحيد اشاره كرد و گفت: مشكل ريزش آب در اين تونل ارديبهشت سال آينده برطرف مي‌شود. به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، مازيار حسيني در نشست خبري درباره هوشمند سازي تونل توحيد گفت: پيمانكار تا پايان سال فرصت دارد روي كيفيت و كميت هواي تونل فعاليت كرده به نتيجه برساند. وي به آبريزش تونل توحيد اشاره كرد و گفت: اين ريزش آب نگران كننده نيست و شهروندان نترسند سازه زيرزميني كاملا مقاوم است. وي ادامه داد: براساس بررسي‌هاي صورت گرفته عمده مشكلات به بحث فاضلاب برمي‌گردد. سيستم فاضلاب شهري نداريم و مجموعه شرايط باعث شده محيط مرطوب شود. حسيني اضافه كرد: براساس تكنيك هاي تزريق و زهكشي كار انجام شده و در ارديبهشت مشكل آبريزش تونل توحيد برطرف مي‌شود.

معاون فني عمراني شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش كه اعضاي شوراي شهر اعلام كردند در زمينه ريزش آب در تونل توحيد مشكل در شهرداري است نه شركت آب و فاضلاب گفت: اطلاعاتي كه اعضا دارند، همان اطلاعات ماست دو منبع نيست. مطالعات تكميلي انجام داده ايم و اداره آب و فاضلاب نيز مشاور گرفته، نتيجه مطالعات نشان داد كه چندين نقطه مشكوك وجود دارد. وي بيان كرد: به دليل قدمت شبكه آب تراوشاتي در اين زمينه وجود دارد. معاون فني عمراني شهرداري تهران گفت: تمام گزينه‌ها بررسي شده و مشكل آبريزش تونل توحيد از آب و فاضلاب است. حسيني ادامه داد: سيمان استفاده شده در تونل ضدسولفات است و املاح روي آن تاثير نمي گذارد. از نظر ايمني اگر آب تراوش شده فاضلاب باشد مشكلي در تونل ايجاد نمي‌كند. وي تأكيد كرد: مشكلي از نظر ايمني در تونل توحيد نداريم اما از نظر بصري آبريزش چيز مناسبي نيست به همين دليل با تزريق صورت گرفته اين مشكل را برطرف مي‌كنيم.

 

4/12/1389

خبرگزاری فارس

 

حكم توقف فعاليت قطار شهري اصفهان صادر شد

بعد از چند بار نشست زمین در حوالی سی‌وسه پل اصفهان به‌دلیل حفر تونل مترو، این‌بار، حادثه در فاصله 15 متری سی‌وسه‌پل رخ داد.

اگرچه مسئولان شهری فوران آب و خاک را در نزدیکی سی‌وسه‌پل مربوط به عملیات حفاری تونل مترو نمی‌دانند و معتقدند این فوران ناشی از مشکلات شبکه فاضلاب است، اما مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به آسیب جدی سی‌وسه‌پل در صورت ادامه عملیات حفاری هشدار داده‌اند و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان حکم توقف فعالیت قطار شهری اصفهان را گرفته‌اند.

اسفندیار حیدری‌پور، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان در این باره گفت: در پی شکایت سازمان میراث فرهنگی از قطار شهری پیرو نشست زمین در بلوار آیینه‌خانه‌ حکم توقف فعالیت قطار شهری گرفته شده و در چند روز آینده، با حضور مسئولان سازمان مرکزی میراث فرهنگی و گردشگری، بازدیدی از مترو برای تعیین تکلیف انجام خواهد شد. وی همچنین از انتظار برای نتایج مطالعات دانشگاه علم و صنعت درباره میزان خسارت وارد شده به سی‌وسه‌پل خبر داد. او ادامه داد: کارشناسان و مهندسان دانشگاه علم و صنعت از سی‌وسه‌پل و نشست‌های ایجادشده دیدن کردند و اکنون در حال بررسی وضعیت هستند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت دستگاه حفار اتوماتیک در محدوده سی‌وسه‌پل به پایان رسیده است، اظهار کرد: خوشبختانه براساس مطالعات انجام‌شده درباره 2 بار نشست زمین که در محدوده این پل تاریخی اتفاق افتاد، آسیبی به پل وارد نشده چون این نشست‌ها در عرصه خیابان اتفاق افتاده است. از طرفی عبدالجواد زعفرانی، مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان چندی پیش عمق نشست زمین را نزدیک به یک تا 2 متر اعلام کرده و گفته بود: این نشست در عملیات حفاری تونل مترو مشکلی ایجاد نکرده است. عباس حاج‌رسولی‌ها، رئیس شورای شهر اصفهان هم پیش‌تر درباره نشست اول در اطراف پل به مهر گفته بود: این فرورفتگی نباید باعث ایجاد نگرانی درباره استحکام بنای تاریخی سی‌وسه‌پل شود؛ چراکه با این پل فاصله زیادی دارد.

17 اسفند 1389

همشهری آنلاین

 

بهره‌برداري كامل از آزادراه پيامبر اعظم (ص)

استاندار آذربايجان شرقي از آغاز رفت و آمد در آزادراه پيامبر اعظم (ص) با بهره‌برداري از تونل شبلي خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، احمد عليرضابيگي در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: طبق توافقي كه در ديدار با معاون وزير راه حاصل شد، مقرر شد قطعه آخر آزادراه پيامبر اعظم (ره) با اقدامات اوليه براي نصب تجهيزات ايمني و روشنايي براي تعطيلات نوروزي آماده عبور و مرور شود. وي اظهار داشت: 198كيلومتر از اين پروژه در دولت نهم و 80 كيلومتر ديگر در دولت دهم احداث شده است. بيگي يادآور شد: تا چند سال پيش عبور از گردنه «شبلي» براي رانندگان يك خطر بالقوه به شمار مي‌آمد كه افتتاح اين پروژه تسريع در امور ترافيكي و كاهش سوانح رانندگي را به همراه خواهد داشت. بيگي با بيان اينكه 2 هزار ميليارد ريال براي احداث اين قطعه هزينه شده، گفت: طول اين قطعه 16 كيلومتر بوده كه پنج كيلومتر آن را دو تونل دوقلو تشكيل مي‌دهد. وي افزود: هزينه احداث هركدام از تونل‌ها 500 ميليارد ريال بوده و با وجود اينكه وسعت آن بيشتر از تونل توحيد تهران است در بازه زماني كمتر از آن احداث شده است.

گزارش فارس حاكي است، آزاد راه زنجان ـ تبريز كه با عنوان آزاد راه پيامبر اعظم نامگذاري شده، قسمتي از آزاد راه تهران ـ قزوين ـ زنجان ـ تبريز ـ بازرگان همچنين بخشي از راه ابريشم محسوب مي‏شود كه عمليات احداث آن از سال 1375 آغاز شده است. اين آزاد راه به طول 285 كيلومتر نخستين آزاد راه كوهستاني و يكي از عظيم‌ترين طرح‏هاي راهسازي كشور است. تونل‏‌هاي دوقلوي شبلي در انتهاي اين آزادراه و در 25 كيلومتري تبريز احداث و هريك از آنها 5.2 كيلومتر طول و 11متر عرض دارد. با اتمام ساخت اين تونل‏‌ها آزادراه پيامبر اعظم به بهره‌برداري كامل مي‌رسد.

 

19/12/1389

خبرگزاری فارس

 

تونل دوم تنگ‌زاغ به بهره‌برداري رسيد

پس از ماه‌ها تاخير تونل دوم تنگ‌زاغ كه به نام (راهدار فداكار پورشهسواري) نامگذاري شده است، با حضور استاندار هرمزگان و مقامات اداره راه و ترابري به بهره‌برداري رسيد. به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، استاندار هرمزگان در آيين بهره‌برداري از اين پروژه با اشاره به اهميت مسير سيرجان بندرعباس و نقش آن در جابه‌جايي كالا در بخش ملي و منطقه‌اي اظهار داشت: با توجه به اينكه حدود 60 درصد صادرات و واردات كشور از محور سيرجان بندرعباس صورت مي‌گيرد، همگان به اهميت اين مسير واقف‌اند و از همين رو در راستاي تعريض و ارتقاي ايمني آن در بعد استاني و ملي دغدغه‌هايي موجود است. حسين هاشمي ‌تختي با اشاره به پروژه تونل تنگ‌زاغ، از اين پروژه به عنوان پروژه‌اي اساسي در محور سيرجان بندرعباس ياد كرد. وي افزود: گشايش و به زير بار‌روي اين تونل نقش عمده‌اي در تسهيل تردد در مسير سيرجان بندرعباس دارد. همچنين مدير‌كل راه و ترابري هرمزگان نيز در ادامه با بيان اينكه عمليات اجرايي تونل تنگ‌زاغ از سال 86 آغاز شده، گفت: با گشايش اين قطعه بسياري از مشكلات مسير برطرف مي‌شود. خداداد مقبلي اضافه كرد: تونل تنگ‌زاغ كه به نام مرحوم پورشهسواري مدير اداره راه و ترابري حاجي‌آباد نامگذاري شده داراي يك‌هزار و 238 متر طول و به عنوان طولاني‌ترين تونل جاده‌اي استان شناخته مي‌شود. وي بيان داشت: همچنين اين تونل‌ 70 متر پايين‌تر از تونل نخست تنگ‌زاغ كه 750 متر طول دارد حفاري و بازگشايي شده است. مدير‌كل راه و ترابري هرمزگان ادامه داد: اعتبار اوليه پيش‌بيني شده براي اين تونل 21 ميليارد و 700 ميليون تومان بوده است.

تونل تنگ‌زاغ دوم كه عدم بهره‌برداري از آن به واسطه تعريض محور سيرجان بندرعباس به بزرگراه، در ماه‌هاي اخير مشكلات عديده‌اي را در محور سيرجان بندرعباس به وجود آورده بود سرانجام پس از بارها تاخير از زمان مقرر براي بهره‌برداري به زير بار ترافيك رفت هر‌چند تاسيسات هوادهي و روشنايي اين تونل نيز به طور موقت راه‌اندازي شده اما به گفته مسئولان بازگشايي آن با توجه به موعد فرارسيدن تعطيلات نوروزي داراي اهميت است. مرحوم پورشهسواري مدير سابق اداره راه و ترابري شهرستان حاجي‌آباد نيز يكي از كساني بود كه در حين ماموريت در راه‌هاي منتهي به اين تونل دچار سانحه شد و درگذشت. وي پس از بروز سانحه‌اي در ورودي تونل تنگ‌زاغ نخست در آن ماموريت سعي در بازگشايي مسير داشته است.

 

20/12/1389

خبرگزاری فارس

 

قطار شهري تبريز به خيابان فردوسي رسيد

سخنگوي شوراي اسلامي شهر تبريز گفت: تونل خط نخست متروي تبريز به خيابان تربيت و فردوسي اين شهر رسيده است. جعفر مدبر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز به تشريح وضعيت بودجه سال 1390 شهرداري تبريز و شرايط متروي اين شهر پرداخت. وي گفت: در بودجه سال 1390 شهرداري تبريز از محل فروش اوراق مشاركت براي احياي بافت فرسوده تبريز اقدام خواهد شد و در زمينه حمل و نقل شهري و مترو نيز اوراق مشاركت به فروش خواهد رسيد. سخنگوي شوراي اسلامي شهر تبريز همچنين با اشاره به پيشرفت متروي تبريز گفت: تونل خط اول متروي تبريز به خيابان تربيت و فردوسي اين شهر رسيده است. مدبر گفت: در سال 90 بيش از يك‌هزار ميليارد ريال از طريق فروش اوراق مشاركت براي تامين بودجه متروي تبريز در نظر گرفته شده است و تلاش مي‌كنيم تا خط دوم تبريز نيز در آينده نزديك آغاز شود. وي اظهار داشت: يكي از مهم‌ترين بحث‌ها در مورد مترو خريد واگن است كه اين مسئله به صورت كشوري انجام مي‌شود و تنها به شهر مشهد مجوز خريد واگن صادر شده بود.

 

21/12/1389

خبرگزاری فارس

 

حفر تونل خدنگستان براي انتقال آب به حوضه آبريز زاينده رود پايان يافت

مديرعامل شركت آب منطقه اي اصفهان گفت: عمليات حفاري تونل خدنگستان كه نقش مهمي در انتقال آب به حوضه آبريز زاينده رود دارد، به اتمام رسيد. محمدعلي طرفه در گفت وگوي اختصاصي با ايرنا افزود: اين تونل داراي شش قطعه در مناطق صعب العبور شهرستان فريدونشهر به طول 11 هزارو 300 متر و قطر2/4 متر است. وی با بيان اينكه با بهره برداري از اين تونل ساليانه 75 ميليون مترمكعب آب از اين منطقه به حوضه آبريز زاينده رود منتقل مي شود، ادامه داد: تاكنون 350 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي اين طرح هزينه شده است. طرفه با بيان اينكه اكنون درحال بتون ريزي داخل اين تونل هستيم، گفت: به احتمال قوي اواسط سال آينده بهره برداري از اين تونل آغاز خواهد شد. طرفه، مشخصات فني اين طرح را به طول تاج 770 متر، حجم مخزن حدود پنج ميليون متر مكعب عنوان كرد كه با اعتباري بالغ بر 250 ميليارد ريال ساخته شده است. وي با بيان اينكه امسال تصفيه خانه آب شرب شهر كاشان به ظرفيت دو هزار ليتر در ثانيه احداث شده است، اظهارداشت: هزينه احداث اين تصفيه خانه بالغ بر 120 ميليارد ريال بود. مديرعامل شركت آب منطقه اي اصفهان همچنين به ساخت ايستگاه پمپاژ طرح آبرساني به مباركه اشاره كرد و يادآور شد: اين ايستگاه به ظرفيت يكهزار ليتر در ثانيه و با هزينه بالغ بر 45 ميليارد ريال در سال جاري ساخته شد.

وي، مطالعه و اجراي ادامه تونل گلاب به منظور آبرساني به شهرهاي تيران- نجف آباد و شمال شهر اصفهان و شهرها و روستاهاي مسير با احداث حدود هفت كيلومتر تونل در سال 89 را از ديگر اقدامات مهم انجام گرفته اين شركت بيان كرد. طرفه، ادامه عمليات حفاري و لاينينگ تونل سوم كوهرنگ در سخت ترين شرايط آب و هوايي و ژئوتكنيكي منطقه، مطالعه و اجراي طرحهاي متعدد آبرساني به شهرها و روستاهاي استان، مطالعه و ساماندهي سواحل رودخانه زاينده رود و تعيين حريم ، بستر و ساحل سازي رودخانه، انعقاد قرارداد مديريت يكپارچه رودخانه زاينده رود با وزارت علوم و تحقيقات آلمان با اعتبار فاينانس سه ميليون يورو را از ديگر اقدامات مهم انجام گرفته اين شركت عنوان كرد. وي ،انعقاد قرارداد ساخت سد سوم كوهرنگ با اعتباري بالغ بر 830 ميليارد ريال، انجام مطالعات فاز دو طرح انتقال آب به فلات مركزي را از ديگر فعاليت هاي اين شركت در سال 89 عنوان كرد.

وي ، تكميل مطالعات احداث سدهاي تنگ آب، جنگ آباد، گوكان، بلطاق، گردنه خاكي و ميدانك (2)، مطالعه طرح انتقال آب به دشت شهرضا و مطالعه انتقال آب به شهرستانهاي كاشان، آران و بيدگل، گلپايگان و شهرها و روستاهاي مسير را از جمله طرح هاي دردست مطالعه و برنامه هاي سال آينده اين شركت بيان كرد. طرفه همچنين پيش بيني احداث مخزن آب مورد نياز در حد استاندارد بر اساس مطالعات طرحهاي آبرساني شهرهاي استان از جمله مخزن 10 هزار متر مكعبي طرح آبرساني مباركه، مخزن 70 هزار مترمكعبي آبرساني به اصفهان بزرگ و دو مخزن 10 هزار متر مكعبي طرح آبرساني به نايين، تكميل مطالعات فاز دو انتقال آب به فلات مركزي و شروع عمليات اجرايي تونل 65 كيلومتري انتقال آب را از ديگر طرح هاي در دست مطالعه سال 90 عنوان كرد.

طرفه با بيان اينكه حجم آب ورودي به سد زاينده رود در يك سال نرمال از لحاظ بارندگي حدود يكهزارو 570 ميليون مترمكعب است، تصريح كرد: از اين مقدار حدود 500 ميليون مترمكعب در بخش شرب و صنعت و مابقي صرف مصارف كشاورزي و محيط زيست مي شود. وي اضافه كرد:در سه سال اخير با وقوع پديده خشكسالي و كاهش بارندگي ميزان ورودي آب به اين سد حدود يكهزارو 760 ميليون مترمكعب كاهش يافته كه اين مقدار كاهش به نسبت حجم مصرف به كليه بخشهاي مصرف كننده تقسيم شده است. مديرعامل شركت آب منطقه اي اصفهان با بيان اينكه هم اكنون حجم سد زاينده رود با احتساب رسوبات آن حدود 210ميليون متر مكعب است ، اظهارداشت: بنا به اعلام اداره كل هواشناسي استان ميزان بارندگي طي سه ماهه زمستان سالجاري زير نرمال بود. وي اضافه كرد: بنابراين در شرايطي كه حجم سد زاينده رود در مقايسه با متوسط درازمدت حدود 72 درصد كاهش يافته امكان اتخاذ تصميم در خصوص توزيع آب براي كشت بهاره در سال 1390 وجود ندارد و تامين آب مورد نياز شرب و صنعت در اولويت قرار دارد.

24/12/1389

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)

 

تونل دشتك سال 91 به بهره‌برداري ميرسد

مديركل راه و ترابري چهارمحال و بختياري گفت: احداث تونل دشتك از توابع شهرستان اردل با صرف 134 ميليارد ريال اعتبار تا پايان سال 91 به بهره‌برداري ميرسد.به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، علي عليخاني در جمع خبرنگاران با اشاره به پروژه‌هاي بهره‌برداري شده طي سال‌ جاري در اين استان اظهار داشت: پروژه چهار خطه چالشتر- سامان، آسفالت محور ارتباطي چالشتر- سامان، آسفالت محور ارتباطي سامان- تيران، احداث پل‌هاي چم نار، احداث پروژه چهارخطه بروجن- گندمان، احداث گردنه رخ- پليس راه، احداث پل كره‌بس، بهسازي و آسفالت محور گهرو- بلداجي از مهم‌ترين پروژه‌هاي بهره‌برداري شده در اين استان است. وي افزود: اجراي روكش محورهاي مواصلاتي شهركرد- لردگان، گوشكي-قرح، اردل- ناغان، لردگان- چنارمحمودي، فرخشهر- دستگرد - دزك، پردنجان - سه‌راهي بهشت‌آباد و احداث جاده گورميزه از ديگر پروژه‌هاي راهسازي در اين استان به‌شمار مي‌رود.

عليخاني در ادامه با اشاره به پروژه‌هاي در دست احداث در اين استان گفت: احداث پروژه كمربندي سامان با پيشرفت 45 درصدي، پروژه آسفالت شهركرد - اصفهان با برخورداري از پيشرفت 70 درصدي و صرف 2 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار، احداث كمربندي بروجن با اعتبار 6 ميليارد و 600 ميليون ريالي، پروژه فارسان- دشتك، اجراي روكش سورشجان- هاروني، اجراي روكش شيخ شبان- آزادگان و روكش سه راهي بلداجي- چغاخور از مهم‌ترين پروژه‌هاي راهسازي در دست احداث در اين استان است. مديركل راه و ترابري چهارمحال و بختياري ادامه داد: احداث باند دوم شهركرد- رخ- باغ‌بهادران، احداث چهارخطه شهركرد- هفشجان، احداث چهارخطه سورشجان-فارسان، احداث محور ارتباطي فارسان- چلگرد، احداث محور ارتباطي بروجن قاميشلو، لردگان- احداث محور ارتباطي گوشكي، شهركرد- سفيددشت، سفيددشت- فرادنبه و سفيددشت- زرين‌دشت از ديگر محورهاي ارتباطي در دست احداث در اين استان است. وي از پيشرفت 35 درصدي پروژه تكميل محور اردل- دشتك خبر داد و گفت: اين محور با صرف اعتبار 6 ميليارد و 200 ميليون ريال از سال 86 در دستور كار قرار گرفته است كه پيش‌بيني مي‌شود در سال 90 به بهره‌برداري برسد. عليخاني احداث پل افسرآباد- دشتك را از ديگر پروژه‌هاي در دست احداث در اين استان اعلام كرد و گفت: اين پروژه با برخورداري از پيشرفت فيزيكي 80 درصدي با صرف 8 ميليارد و 8 ميليون ريال در سال 92 به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با اشاره به ديگر پروژه‌هاي راهسازي اين استان افزود: احداث كمربندي بروجن، احداث محور ارتباطي فارسان دشتك قطعه اول، احداث تونل زره، اجراي روكش محور شهركرد- ايذه، اجراي روكش سورشجان- هاروني، اجراي روكش شيخ شبان- آزادگان، اجراي روكش سه راهي بلداجي- چغاخور، احداث تونل دشتك، احداث محور ارتباطي تنگ كلوره- ارمند از ديگر اين پروژه‌ها به شمار ميرود.

 

28/12/1389

خبرگزاری فارس

 

 

 

پاییز 1389

 

 

 

 

ساخت تونل‌هاي انحرافي سد مخزني هراز آغاز شد

عمليات احداث تونل‌هاي انحرافي آب، جاده و تونل آبياري سد مخزني هراز آغاز شد. مدير اجرايي سد هراز در حاشيه آغاز اجراي اين عمليات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اعلام اينكه پس از اجراي تونل‌ها تمام خودروهاي مسير هراز از داخل تونل عبور داده خواهند شد، افزود: مدت اجراي اين تونل‌ها 24 ماه است كه با روند خوب پيشرفت فيزيكي پروژه به نظر مي‌رسد سريع‌تر از موعد مقرر به اتمام برسد. وي با اشاره به اينكه پس از احداث تونل‌ها، احداث بدنه سد و نيروگاه آن آغاز مي‌شود، افزود: تونل انحرافي به دو منظور جاده و سرريز احداث مي‌شود. حسن احمدپور با تأكيد بر اينكه با اجراي اين تونل و انحراف جاده و آب، محيط براي احداث سد آماده مي‌شود، گفت: اين تونل 15 كيلومتر جاده اصلي هراز را منحرف كرده و در كنار رودخانه به صورت موقت جاده‌اي احداث مي‌شود تا عمليات احداث تونل سرعت بيشتري داشته باشد. وي با اعلام اينكه در حال حاضر پيشرفت فيزيكي احداث سد مخزني هراز 15 درصد است، يادآور شد: اين پروژه از اوايل خرداد‌ماه سال جاري آغاز شده و عمليات اجرايي آن توسط قرارگاه خاتم‌الانبيا و مؤسسه سيدالشهداي مازندران انجام مي‌شود. احمدپور با بيان اينكه احداث سد و ساختمان نيروگاه اين سد احتمالاً از اواخر سال جاري آغاز مي‌شود، گفت: قرارگاه خاتم‌الانبيا اين پروژه را به صورت طرح و ساخت انجام خواهد داد. وي با اشاره به اينكه براي احداث تونل‌هاي انحرافي 30 ميليارد تومان هزينه پيش‌بيني شده است، تصريح كرد: كل مجموعه سد 200 ميليارد تومان هزينه دارد كه بايد در مراحل عمليات احداث به صورت واقعي برآورد شود. احمدپور با بيان اينكه با احداث اين سد 13 كيلومتر از جاده اصلي هراز و بيش از 10 كيلومتر جاده روستايي زير آب مي‌رود، افزود: عمليات راه‌سازي اين مجموعه همزمان با عمليات اجراي سد صورت خواهد گرفت. سد هراز در 20 كيلومتري جنوب آمل و بر روي رودخانه هراز احداث مي‌شود و مطالعات مرحله اول در سال 1376، مطالعات تكميلي مرحله اول در سال 1385 و شروع عمليات ژئوتكنيك آن شهريور 1385 بوده است. كلنگ آغاز عمليات اجرايي اين سد توسط معاون اول رئيس جمهور در 30 مهرماه سال گذشته به زمين زده شد.

خبرگزاري فارس

01/07/1389

 

بارهاي اضافي روي تونل بليتي بايد برداشته شود

 

معاون امور آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: بارهاي اضافي روي تونل بليتي باعث شده است تا تخريب اين تونل تاريخي اتفاق بيفتد. به گزارش خبرگزاري فارس از شوشتر، فتح‌الله دهكردي در جلسه بررسي مشكلات آب شهرستان شوشتر اظهار داشت: تونل بليتي تنها يك تونل آب بر است و بايد براي كاهش بارهاي اضافي روي آن برنامه‌ريزي شود. وي با اشاره به ريزش تونل بليتي در سال‌هاي گذشته، گفت: بارهاي اضافي روي اين تونل باعث مي‌شود تا مشكلات زيادي براي مردم به وجود آيد به نحوي كه خطر ريزش اين تونل هر لحظه مردم شوشتر را تهديد مي‌كند. اين مقام مسئول با اشاره به اينكه بايد براي كاهش بارهاي اضافي روي اين تونل تاريخي برنامه‌ريزي كرد، گفت: بايد براي كاهش بارهاي اضافي روي تونل بليتي برنامه‌ريزي كرد و بهترين راه براي اين امر تملك و تخريب منازل روي اين تونل تاريخي است. همچنين در اين جلسه فرماندار شوشتر اظهار داشت: مقداري از تونل بليتي زير ميدان15 خرداد و جاده خروجي شوشتر به سمت مسجدسليمان است و احتمال تخريب اين تونل هر لحظه جان مردم شوشتر را تهديد مي‌كند. محمدرضا آملازاده با اشاره به اينكه پل گرگر شوشتر در وضعيت بسيار نابساماني است، گفت: پل گرگر شوشتر در وضعيت بسيار نابساماني است و بايد براي رفع مشكل اين پل برنامه‌ زمان‌بندي تحويل شود. وي تاكيد كرد: عدم انعقاد قرار داد با پيمانكار، عدم تخصيص اعتبار به پيمانكار، برداشت‌هاي سليقه‌اي از امور و اختلافات درون سازماني در ميراث فرهنگي باعث شده است تا پروژه پل گرگر شوشتر در وضعيت نابساماني قرار گيرد. فرماندار شوشتر تاكيد كرد: شهرستان شوشتر‌ آثار تاريخي بسيار زيادي دارد ولي عدم توجه به اين آثار باعث شده است تا در وضعيت بسيار بدي قرار بگيرند.

خبرگزاري فارس

04/07/1389

 

آغاز مطالعه طرح جامع تونل مشترك گرگان براي عبور تاسيسات شهري

رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراي اسلامي شهر گرگان از آغاز مطالعه طرح جامع تونل مشترك براي عبور تاسيسات شهري خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از گرگان به نقل از روابط عمومي شوراي اسلامي شهر گرگان، حسين ربيعي در جلسه اين كميسيون اظهار داشت: به منظور جلوگيري از حفر كانال‌هاي مختلف در معابر شهري، مطالعه طرح جامع تونل مشترك براي عبور تاسيسات شهري به تصويب اين كميسيون رسيد. وي تصريح كرد: طرح احداث تونل مشترك از مصوبات مجلس شوراي اسلامي بوده و از سوي استانداري‌ها به شهرستان‌هاي تابعه ابلاغ شده است. اين عضو شوراي شهرگرگان افزود: با احداث اين تونل تمام تاسيسات شهري از جمله شبكه‌هاي آب‌رساني، برق‌رساني، تلفن و گاز از اين تونل عبور مي‌كنند.

خبرگزاري فارس

08/07/1389

 

طولانی‌ترین تونل جهان از آخرین مانع در کوه‌های آلپ سوئیس گذشت

یک ماشین حفاری غول‌آسا آخرین بخش مسیرش در زیر کوه‌های آلپ را در روز جمعه 15 اکتبر پیمود و به این ترتیب طولانی‌ترین تونل جهان پس از 15 سال کار، گشوده شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در آخرین مرحله تکمیل تونل که در طی مراسمی که حدود 200 نفر از مقامات در 30 کیلومتری درون تونل حضور داشتند و به طور زنده از تلویزیون سوئیس پخش می‌شد، مهندسان از دو طرف تونل پس از آنکه آخرین 5/1 متر تونل حفر شد، به دست زدن پرداختند. وزیر حمل و نقل سوئیس، موریتس لونبرگر گفت: "در اینجا‌، در قلب کوه‌های آلپ سوئیس، یکی از بزرگترین طرح‌های زیست‌محیطی قاره اروپا به تحقق پیوست". کارگران تونل به همکارانشان که در طول ساخت این تونل جان خود را از دست دادند، در حالیکه نام‌های هشت نفر از این قربانیان در طول این مراسم احساسی خوانده می‌شد، با یک دقیقه سکوت ادای احترام کردند. لوزی گروبر، از شرکت ساختمانی Implenia گفت: "کارگران، متشکرم، متشکرم. ما تنها یک تونل نساخته‌ایم، ما تاریخ را نوشته‌ایم". این تونل57 کیلومتری برای راه‌آهن سریع‌السیر، که در سال 2017 گشایش خواهد یافت، محور اصلی یک شبکه راه‌آهن جدید بین اروپای شمالی و اروپای جنوب‌‌شرقی را تشکیل خواهد داد و به برطرف کردن ازدحام ترافیکی و آلودگی در آلپ سوئیس کمک خواهد کرد. این تونل سومین تونلی است که در منطقه برفی "سن گوتارد" سوئیس ساخته می‌شود،‌ اما بسیار طولانی‌تر از دو تونل دیگر است و سه کیلومتر طولانی تر از تونل راه‌آهن میان دو جزیره ژاپنی است که رکورددار طولانی‌ترین تونل با دارازای 8/53 کیلومتر بود. پیتر فوگلیستر، رئیس اداره حمل و نقل فدرال سوئیس، به روزنامه‌نگارانی که در این مراسم جمع شده‌ بودند، گفت: "اسطوره گوتارد برای بار سوم شکسته شد. نیاکان ما از سده‌های میانه به بعد تلاش کردند تا این کوه‌ها را قابل‌عبور کنند". مسافران نهایتا خواهد توانست از شهر ایتالیایی میلان تا زوریخ در سوئیس را در کمتر از سه ساعت بپیمایند و بعد به سوی شمال به آلمان بروند،‌ و زمان مسافرت حدود یک ساعت کوتاه می‌شود. اما این تونل 7 میلیارد یورویی که 5/9 متر قطر دارد،‌ همچنین نتیجه نگرانی‌ها قوی عمومی زیست‌محیطی در مورد آلودگی در کوه‌های آلپ سوئیس است. سوئیس در تلاش بوده است که حمایت همسایه‌های مردد اروپایی‌اش برای حمایت از طرح‌های گران‌قیمت راه‌آهن‌های زیرآلپ جلب کند. اما این طرح هنگامی توانست حمایت بیشتری را جلب کند که در رفراندوم سال 1994 سوئیسی‌ها از یک اقدام بوم‌شناختی برای توقف حرکت کامیون‌های سنگین از آلپ- از جمله جریان در حال گسترش ترافیک ترانزیت کالا‌های اتحادیه اروپا- حمایت کردند. در سال‌های اخیر، اتریش، فرانسه و ایتالیا نیز دو طرح تونل راه‌آهن از طریق بخش‌های غربی و شرقی کوه‌های آلپ را در دست اجرا داشته‌‌اند‌ که هر دوی آنها با طول‌های بیش از 50 کیلومتری در دهه 2020 گشایش خواهند یافت. تونل‌‌‌های دوگانه گوتارد پس از تکمیل می‌تواند محل عبور قطارهای مسافری با سرعتی بیش از 250 کیلومتر در هر ساعت باشد. جدا از تاثیرات اقتصادی و زیست‌محیطی این تونل، مسئله مورد توجه دیگر تلاش بیش از 2000 کارگر تونل است. این کارگران، که بیش از 13 میلیون متر مکعب سنگ را منفجر و سوراخ کردند، در دهکده "سدرون" درست در بالای به هم رسیدن دو طرف تونل جشن گرفتند.

همشهری آنلاین

24/07/1389

 

تونل انحرافي سد نازلوي اروميه به بهره برداري رسيد

تونل انحرافي سد نازلوي اروميه با حضور مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران به بهره برداري رسيد. با بهره برداري از اين تونل و با انحراف رودخانه نازلو به آن، عمليات اجرايي بدنه اصلي سد نازلو با حضور مقامات وزارت نيرو و مديران استاني آغاز شد. سد نازلو بر روي رودخانه نازلوي اروميه احداث مي شود و قادر به تنظيم 273 ميليون مترمكعب آب براي آبياري 45 هزار و 500 هكتار از اراضي دشت­هاي نازلو، روضه، كهريز و قوشچي و كنترل سيلاب­هاي رودخانه نازلو براي جلوگيري از خسارات ناشي از سيل و تامين آب آشاميدني و صنعت شهرك­هاي شمالي دشت اروميه به ميزان 38 ميليون مترمكعب است. درحال حاضر سد نازلوي اروميه 22 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و بر اساس اظهار مسوولان آب منطقه اي آذربايجان غربي براي اجراي آن، يكهزار و 300 ميليارد ريال اعتبار سرمايه گذاري مي شود. اعتبار اختصاص يافته براي اجراي شبكه آبياري تحت پوشش اين سد نيز يك هزارميليارد ريال است و پيش­بيني مي شود ساخت آن تا پنج سال آينده پايان يابد. با بهره برداري از اين سد 145 روستاي منطقه از مزاياي اين طرح بهره­مند مي­شوند. سد نازلوي اروميه با حجم مخزن 170 ميليون مترمكعب و ارتفاع يكصد متر در 25 كيلومتري شمالغرب اروميه در حال احداث است.

خبرگزاری ایرنا

29/07/1389

 

تونل ورودی زندان سلیمان در آذربایجان غربی بازسازی می شود

 

مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در امور پایگاه­ها از آواربرداری و بازسازی تونل ورودی زندان سلیمان خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر در تکاب، پرویز سعادتی در جریان بازدید از پایگاه تاریخی و پژوهشی میراث جهانی تخت سلیمان تکاب، افزود: همگام با مطالعه و بررسی محور فرهنگی، تاریخی و گردشگری تخت سلیمان، در آینده نزدیک بخشی از تونل کوه زندان به منظور بازدید گردشگران آواربرداری و بازسازی خواهد شد. اين تونل توسط هيئت آلماني در حدود 40 سال پيش با هدف مطالعه، پژوهش و بررسي كف گودال زندان سليمان به عمق 170 متر حفر شد كه بعد از گذشته چند دهه بخشي از تونل دچار ريزش شده كه نيازمند بازگشايي، ايمن‌سازي و فراهم كردن بستر مناسب براي بازديد گردشگران داخلي و خارجي از داخل گودال است. وی با بیان اینکه مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان به دلیل تهیه و تدوین پلان مدیریت حفاظـت و مرمت در ردیف نخستین پایگاه‌های کشور قرار گرفت، بیان داشت: این مجموعه جزو نخستین پایگاه­هایی است که دارای برنامه هدفمند بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت در زمینه‌های مختلف مدیریتی بوده و بر اساس آن می‌تواند به طور صحیح و علمی هدایت شود. این مقام مسئول با اشاره به برگزاری جلسه­ای با حضور مدیر پایگاه پژوهشی میراث جهانی تخت سلیمان تکاب، خاطر نشان کرد: مطالعه و برررسی پوشش مناسب برای آتشکده آذرگشسب، اجرای محور هدایت گردشگر در محوطه مجموعه، طراحی و اجرای مبلمان محیطی و تغییر کاربری تالار شورا به محل نمایش آثار از جمله مصوبات این جلسه مشترک بود. مجموعه فرهنگی- تاریخی تخت سلیمان تکاب به عنوان چهارمین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو دارای 124 هزار مترمربع مساحت بوده که در ادوار مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان، ساسانیان و مغولها روایت شده و به روایتی محل تولد زرتشت پیامبر است. قلعه تاریخی تخت سلیمان بازمانده از دوره ساسانیان با بخش‌های مختلفی همچون آتشکده آذرگشسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده­های دوره ساسانی، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و دروازه ها و دیوارهای مستحکمش از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود. مجموعه باستانی تخت سلیمان قبل از اسلام به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان به شمار می‌رفت اما در سال 624 میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراطور رومیان به ایران تخریب شد. به­کارگیری سنگ‌های تراشدار و آجرهای بزرگ در ساخت این بنای تاریخی و واقع شدن دریاچه عجیب و همیشه جوشانی به عمق 112 متر در وسط این مجموعه جلوه زیبا و خاصی به این مکان تاریخی بخشیده است. درجه حرارت آب این دریاچه در تابستان و زمستان یکسان و در حدود 21 درجه است و همین موضوع ثابت می کند که آب آن از سفره‌ای زیر زمینی در عمق بسیار زیاد تامین می‌شود. این مکان تاریخی در زمان ایلخانیان و در دوره حکمرانی آقاخان در قرن هفتم هجری به عنوان تفرجگاه تابستانی مورد استفاده قرار گرفت. این حکمران مغول با احداث بناهای مختلفی همچون سالن شورا، ایوان شرقی و ساختمان‌های 8 و 12 ضلعی یکبار دیگر جان تازه‌ای به مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب بخشید.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۸/۰۱

 

سيستم هوشمند تونل توحيد تا زمستان بهره‌برداري مي‌شود

 

معاون فني و عمراني شهرداري تهران گفت: هوشمندسازي سيستم تهويه تونل توحيد هم اكنون مراحل اجرايي را مي‌گذراند و تلاش مي‌كنيم تا فصل زمستان سيستم هوشمند تونل به بهره‌برداري برسد. به گزارش خبرگزاري فارس،‌ مازيار حسيني با اشاره به اينكه در حال حاضر همه سيستم تهويه تونل توحيد آمادگي زيربار رفتن را دارد، اظهار داشت: تعداد جت‌فن‌هاي فعال تونل در حدود 40 دستگاه بود كه از چندي پيش به 63 دستگاه فعال رسيد كه ميزان آلودگي هوا در تونل را كاهش داده و به حد استاندارد رسانده است. وي ادامه داد: همه جت‌فن‌هاي تونل 70 دستگاه است كه اين تعداد براي ساعات اوج مصرف در نظر گرفته شده است. معاون فني و عمران شهرداري با اشاره به خصوصيات سيستم تهويه تونل توحيد نيز گفت: تهويه تونل‌ها يا به صورت عرضي است و يا به صورت طولي، اما در تونل توحيد هر دو سيستم به كار گرفته شده است. حسيني افزود: اكسيال فن‌ها نيز دمنده‌هاي هواي تازه به داخل تونل و مكنده هواي آلوده تونل هستند كه به زير مدار آمده و هوشمندسازي آن دنبال مي‌شود. وي خاطرنشان كرد: وضعيت جت فن‌هاي فعال و ميزان مونوكسيدكربن موجود در هواي تونل به صورت روزانه و در چندين نوبت، مورد بررسي و رصد قرار مي‌گيرد كه اين بررسي‌ها نشان دهنده كاهش ميزان آلودگي هواي تونل نسبت به گذشته است.

خبرگزاري فارس

01/08/1389

 

بهره‌برداري از فاز نخست تونل فاضلاب‌رو شرق تهران آغاز شد

مديرعامل شركت فاضلاب تهران گفت: با اتمام پوشش اصلي زوج لوله شرقي و قطعه صفر تونل فاضلابرو شرق تهران، بهره‌برداري از فاز نخست اين تونل آغاز شد. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اصغر رياضتي افزود: به منظور افزايش طول عمر تونل و افزايش مقاومت در برابر گازهاي خورنده ناشي از فاضلاب، عمليات پوشش داخلي تونل با استفاده از تركيبات پلي‌اوره به قطر 2400 ميلي‌متر شامل 1800 متر از زوج‌لوله شرقي و 764 متر از قطعه صفر در مدت شش‌ماه به پايان رسيد و پوشش داخلي زوج‌لوله غربي نيز به طول 1800 متر تا هفته اول مهرماه پايان مي‌يابد. وي ادامه داد: با اتمام اين مرحله در مجموع چهارهزار و 364 متر از تونل شرقي قابل بهره‌برداري است و در حال حاضر قطعات صفر و زوج‌لوله شرقي فاضلاب‌هاي منطقه سه‌راه معلم شهرري به قطر 600 ميلي‌متر را به تصفيه‌‌خانه جنوب هدايت مي‌كند. وي با اشاره به طول 24 كيلومتري تونل فاضلابرو شرق تهران گفت: عمليات اجراي زوج‌لوله، قطعات صفر، يك، 2 و 3 به طول 12 هزار و764 متر به پايان رسيده و قطعه 4 نيز در دست تكميل است. مديرعامل شركت فاضلاب تهران اضافه كرد: تونل فاضلاب شرق با ظرفيت نهايي 20/5 مترمكعب در ثانيه بزرگ‌ترين تونل تاسيساتي فاضلاب در سطح كشور و از نمونه‌هاي منحصر به فرد در سطح خاورميانه است كه توسط متخصصان و پيمانكاران داخلي انجام شده است. رياضتي همچنين اشاره به ادامه لوله‌گذاري و رفع انفصالات شبكه فاضلاب در منطقه 13 تهران،خاطرنشان ساخت: 142 كيلومتر شبكه فاضلاب در اين منطقه آماده بهره‌برداري شده‌است. وي خاطر نشان كرد: منطقه 13 شهرداري تهران نياز به حدود 174 كيلومتر شبكه جمع‌آوري فاضلاب دارد كه عمليات لوله‌گذاري آن از سال 1383 آغاز شده‌است‌ و تاكنون 142 كيلومتر شبكه در اقطار 250 تا 1200 ميلي‌متر آماده بهره‌برداري است كه از اين متراژ 17 كيلومتر در شش ماهه نخست سال جاري به اتمام رسيده است. مديرعامل شركت فاضلاب تهران همچنين در خصوص نصب انشعاب در اين منطقه نيز اعلام كرد: اين عمليات از بهمن ماه سال گذشته آغاز و از حدود 28 هزار رشته انشعاب قابل‌ نصب، تاكنون انشعاب 8100 نفر از ساكنان نصب و به شبكه متصل شده‌است.

خبرگزاري فارس

02/08/1389

 

نيمي از طرح ملي تونل دوم گردنه رخ در محور ارتباطي اصفهان، شهر كرد اجرا شد

معاون راهسازي اداره كل راه و ترابري چهارمحال و بختياري از پيشرفت 50 درصدي عمليات اجرايي طرح ملي تونل دوم گردنه رخ در محور ارتباطي شهركرد- اصفهان خبر داد. كامران رهي در گفتگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه عمليات احداث راه­هاي دسترسي به اين طرح نيز حدود 70 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است، افزود: اين تونل يك هزار و 450 متر طول دارد كه تاكنون حدود يك هزار و 200 متر از آن حفاري شده است. وي هزينه برآورد شده اين طرح را 156 ميليارد ريال عنوان كرد و اظهار داشت: تاكنون حدود 50 ميليارد ريال در اين طرح هزينه شده است. رهي كاهش تصادفات و ايمني تردد را از مزاياي اجراي اين پروژه راهسازي عنوان كرد و افزود: در صورت تامين اعتبار لازم اين تونل در اواخر سال آينده به بهره برداري مي رسد.

با حفر تونل اول گردنه رخ حدود ضمن كاهش هفت كيلومتري اين مسير، 100 پيچ تند وحادثه خيز آن نيز حذف شد. هم اينك تردد از مسير پرترافيك اصفهان -شهركرد ازطريق تونل اول به صورت رفت و برگشت انجام مي­گيرد كه به لحاظ ترافيك اين محور، تسريع در اجراي تونل دوم با هدف ايمن سازي و تسهيل تردد از اين مسير بيش از پيش ضروري است. شهركرد در100كيلومتري اصفهان واقع شده است و پيش از اين مسافران اين مسير بايستي از گردنه سخت گذر و حادثه ساز ”رخ" عبور مي­كردند كه با احداث تونل در اين مسير، اين نقطه حادثه ساز حذف شد.

خبرگزاری ایرنا

02/08/1389

 

عملیات احداث تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه آغاز شد

استاندار آذربایجان غربی از آغاز اجرای عملیات احداث تونل انتقال 600 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، وحید جلال­زاده در گفتگو با خبرنگاران از آغاز عملیات احداث تونل پنج هزار و 600 میلیارد ریالی برای انتقال 600 میلیون متر مکعب آب از حوزه همجوار به دریاچه ارومیه خبر داد. وی در ادامه بیان داشت: طرح باروری ابرها برای نخستین بار در این استان اجرا شده، تا شاهد افزایش 20 درصدی نزولات آسمانی در حوزه دریاچه ارومیه باشیم. استاندار آذربایجان غربی تخصیص 800 میلیارد ریال برای اجرا و توسعه طرح های آبیاری تحت فشار در استان را ناکافی دانست و گفت: هم اکنون 10 سد ملی و پنج سد استانی در سطح استان در حال احداث بوده که با بهره­برداری از آنها ظرفیت ذخیره سازی سدهای استان به چهار میلیارد متر مکعب افزایش می یابد.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۸/۰۳

 

نخستين تونل مكانيزه انتقال آب ساخت ايران در سوريه به بهره برداري رسيد

نخستين تونل بزرگ مكانيزه انتقال آب در سوريه كه ساخت آن سه سال به طول انجاميد، از سوي يك شركت ايراني به بهره برداري رسيد. به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا به سوريه، حميد عزيزي مدير پروژه شركت سابير بين الملل در سوريه در جمع خبرنگاران اعزامي گفت: اين تونل 5 هزار و چهارصد متر طول دارد و داراي دو كانال فرعي 500 متري است كه آب سد فرات (حافظ اسد) واقع در شهر 'الثوره' در 150 كيلومتري حلب را به دشت جنوبي حلب منتقل مي كند. عزيزي مبلغ قرارداد ساخت اين تونل و كانال هاي آن را 28 ميليون دلار و مدت زمان اجراي آن را 3 سال اعلام كرد و گفت : پروژه مزبور از سال 2005 كليد خورد و سال 2008 ساخت آن به اتمام رسيد. وي ساخت اين تونل و كانال هاي مربوطه را بخشي از سرمايه گذاري سوريه در توسعه كشاورزي اين كشور برشمرد و افزود : با راه اندازي كانال انتقال آب به دشت جنوبي حلب كه تا 6 ماه آينده قطعي خواهد شد ، آب 65 هزار هكتار اراضي دشت حلب تامين مي شود. عزيزي با بيان اينكه قيمت پيشنهادي شركت ايراني نصف قيمت پيشنهادي ساير شركت هاي بين المللي بود، افزود: انجام اين پروژه با وجود تمام مشكلات و سختي­ها در مدت زمان مشخص، باعث سربلندي شركت­هاي ايراني در خارج از كشور شده ،به طوري كه هم اكنون پروژه ديگري نيز به اين شركت پيشنهاد شده است. وي ساخت دو تصفيه خانه در بندر 'لاذقيه' را از جمله اين پروژه ها اعلام كرد و گفت: احداث تونل، جاده، خط لوله نفت و گاز، پل، تصفيه خانه، تاسيسات و سدسازي از جمله فعاليت هاي اين شركت در داخل و خارج از كشور است. عزيزي با بيان اينكه دو سال از اتمام ساخت تونل و كانال­هاي مربوط مي گذرد، تصريح كرد: طي دو سال گذشته پروژه و كار شركت ايراني به طور كامل تحويل شده و آخرين روزهاي دوره گارانتي خود را مي­گذراند. مدير اين شركت ايراني، حجم آب خروجي تونل را 50 مترمكعب در ثانيه عنوان كرد و گفت: با توجه به باقيماندن بخشي از كانال­كشي مسير از سوي شركت سوري، اين پروژه در 6 ماه آينده به طور نهايي عملياتي شده و به بهره برداري خواهد رسيد.

خبرگزاری ایرنا

04/08/1389

 

حفاري تونل‌هاي خط يك قطار شهري شيراز به پايان رسيد

 

پس از يك دهه انتظار و صبر و شكيبايي شهروندان شيرازي، حفاري تونل‌هاي مسير 24 كيلومتري خط يك قطار شهري شيراز به پايان رسيد. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، مدير روابط عمومي سازمان قطار شهري شيراز و حومه در حاشيه مراسم اتمام حفر تونل‌هاي مسير 24 كيلومتري خط يك قطار شهري شيراز در جمع خبرنگاران با تشريح تلاش‌هاي صورت گرفته در طول سال‌هاي گذشته اظهار داشت: عمليات اجرايي تونل‌هاي قطار شهري شيراز از سال 1380 آغاز شد. عليرضا ديهيمي تصريح كرد: كنترل هندسه تونل يكي از نقش‌هاي مهم در انتخاب مسير را ايفا كرده و اختلاف محور تونل و محور خط آهن در تونل‌هاي مترو از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. وي افزود: در بخش‌هاي مستقيم تونل اين دو محور برهم منطبق هستند اما به علت فاصله آزاد لازم در طرفين خط در قسمت‌هاي منحني مسير اين دو از يكديگر فاصله مي‌گيرند كه اين امر همواره در محور تونل براي كنترل مسير تونل در نظر گرفته شده است. ديهيمي در تشريح مشخصات عمليات صورت گرفته در خط يك قطار شهري شيراز بيان داشت: حداقل شعاع انحناي تونل‌هاي مترو، تابع سرعت ماكزيمم پيش‌بيني شده براي قطارها است و همين ابعاد تونل‌هاي مترو بستگي به نوع قطارها دارد. وي افزود: اختلاف اين دو محور و مؤلفه‌هاي افقي و قائم اين اختلاف در نقاط مختلف تونل متفاوت است و براي اينكه اجراي تونل عملي باشد با استفاده از برنامه‌هاي كامپيوتري تونل‌ها به قسمت‌هاي متفاوتي تقسيم شده است. مدير روابط عمومي سازمان قطار شهري شيراز ادامه داد: در تقسيمات صورت گرفته، قطعاتي به طول تقريبي 5/1 متر به وجود آمده است و در مورد هر قطعه مختصات ارتفاع، شيب و آزيموت خط مماس بر منحني محور تونل را مشخص كرده است. ديهيمي تصريح كرد: از نكات مهم ديگر در طراحي تونل‌هاي مترو، نگرش كامل به موضوعات تهويه تونل، آب‌هاي سطحي و ساير موارد مرتبط با حفاري در تونل‌هاي مترو بوده است. ديهيمي گفت: به دلايلي كه مطرح شد، در بولوار مدرس و كريم‌خان زند، احداث تونل عميق با ماشين‌‌هاي حفاري تمام مقطع T.B.M پيشنهاد و اجرا شد و در ساير مسيرها مانند خيابان قصرالدشت و بولوار معالي‌آباد از تونل‌هاي نيمه عميق با دو روش N.A.T.M و کند و پوش استفاده شده است.

خبرگزاري فارس

06/08/1389

 

پيشرفت 96 درصدي تونل تنگ‌زاغ

 

مديركل راه و ترابري هرمزگان از پيشرفت فيزيكي 96 درصدي تونل تنگ‌زاغ در محور بندرعباس سيرجان خبر داد. خداداد مقبلي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس با اشاره به اينكه محور بندرعباس سيرجان به عنوان بخشي از كريدور حمل و نقلي شمال به جنوب و به عنوان مهم‌ترين و عمده‌ترين محور ارتباطي استان و كشور است، اظهار داشت: تقريبا بخش زيادي از كالاهاي وارده به كشور و محصولات صادراتي از بنادر مهم شهيد رجايي و باهنر در استان هرمزگان از طريق اين محور مهم ملي حمل مي‌شود. همچنين حمل و نقل 60 درصد از كالاهاي ترانزيتي نيز از طريق اين محور صورت مي‌گيرد. وي افزود: براساس آمار، روزانه قريب به 35 هزار وسيله نقليه معادل سواري از اين محور تردد مي‌كنند. اين مسئول در ادامه با بيان اينكه عمليات اجرايي احداث باند دوم اين محور به طول 300 كيلومتر از ابتداي سفر اول رياست محترم جمهور به استان هرمزگان آغاز شده، اعلام داشت: تاكنون 210 كيلومتر از كل محور عمليات اجرايي آن به بهره‌برداري رسيده است. مقبلي به وضعيت جغرافيايي محور اشاره و تصريح كرد: در كيلومتر 40 محور از سمت بندرعباس، تونل سرزه به طول 180 متر به طور كامل انجام شده و آماده بهره‌برداري است و در كيلومتر 105 محور تونل يك‌هزار و 240 متري تنگ زاغ 96 درصدي پيشرفت فيزيكي داشته و راه‌هاي طرفين نيز به طول چهار كيلومتر به دليل موقعيت توپوگرافي، وجود دره و ارتفاعات در ورودي و خروجي تونل، انجام عمليات خاكبرداري و خاكريزي نسبتا زيادي را به پروژه تحميل كرده كه عمليات اجرايي را كمي زمان‌بر كرده است. مدير كل راه و ترابري هرمزگان اضافه كرد: اين عمليات توسط پيمانكار در حال انجام است و برابر برنامه زمانبندي تنظيم شده چنانچه مشكل خاص اجرايي پيش نيايد تا پايان سال‌جاري تونل و راه‌هاي طرفين آن به اتمام و بهره‌برداري مي‌رسد. وي به مشكلات ترافيكي محور اشاره و بيان كرد: با بهره‌برداري از اين تونل مشكل كندي ترافيك در اين نقطه برطرف مي‌شود و با توجه به اينكه 210 كيلومتر محور فعلي دوبانده است در حال حاضر هيچ مشكل ترافيكي براي عبور و مرور وسايل نقليه وجود ندارد. مقبلي در پايان افزود: همچنين قريب به 90 كيلومتر از كل مسير 300 كيلومتري باقي مانده است كه عمليات اجرايي اين بخش نيز بالاي 75 درصد است.

خبرگزاري فارس

10/08/1389

 

بند انحرافي خرم‌آباد تا پايان امسال ‌به بهره‌برداري مي‌رسد

سرپرست شركت آب منطقه‌اي لرستان گفت: بند انحرافي و تونل انتقال آب كاكارضا خرم‌آباد تا پايان امسال‌ تكميل و به بهره‌برداري مي‌رسد. به گزارش خبرگزاري فارس از خرم‌آباد، علي‌اميد سيفي در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشت: اين طرح در چهار مرحله اجرا مي‌شود، در مرحله نخست عمليات اجرايي بند انحرافي و حوضچه رسوب و سامانه انتقال آب از سال 83 آغاز شده و شامل بند انحرافي و تونل انتقال آب به طول 3 هزار و 111 متر و قطر تمام شده 7/3 متر با ظرفيت حداكثر 15 مترمكعب در ثانيه است. وي افزود: مرحله دوم اين طرح، سامانه انتقال و احداث كانال آبرسان به طول 6 هزار و 587 متر و عرض كف 2/2 متركه با مقطع ذوزنقه‌اي همراه با ابنيه آن اجرا مي‌شود و مرحله سوم نيز عمليات اجرايي دو سد سراب تلخ و مخمل‌كوه در حوضه خرم‌آباد در دستور كار قرار گرفته است. سرپرست شركت آب منطقه‌اي لرستان گفت: با احداث سد مخزني و بندهاي انحرافي در بستر و مسير رودخانه كاكارضا ـ خرم‌آباد علاوه بر تامين 56 ميليون متر مكعب آب مصرفي خانگي و صنعتي خرم‌آباد، بخش عمده‌اي از اراضي كشاورزي ديم شهرستان خرم‌آباد به كشت آبي تبديل مي‌شود. سيفي خاطرنشان كرد: طرح سيستم انتقال آب كاكارضا علاوه بر دستاوردهاي بزرگ در حوضه كشاورزي و آب مي‌تواند به يك جاذبه مهم گردشگري در منطقه تبديل شود و با انتقال آب اين رودخانه به دشت‌ها و اراضي پايين دست، ظرفيت مناسبي براي اجراي طرح‌هاي بزرگ مزارع پرورش ماهي در منطقه فراهم شود. وي تصريح كرد: اجراي طرح انتقال آب اين رودخانه موجب توسعه 2 هزار هكتار زمين زراعي انتقال و همچنين توسعه يك هزار و 600 هكتار اراضي كشاورزي از جريان‌هاي تنظيمي سد مخزني مي‌شود. سيفي گفت: اجراي طرح سد و بند انحرافي رودخانه كاكارضا يكي از برنامه‌هاي جدي و محوري شركت آب منطقه‌اي لرستان است و بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده بند انحرافي و تونل اين طرح تا پايان سال‌جاري تكميل و به بهره‌برداري مي‌رسد. سرپرست شركت آب منطقه‌اي لرستان گفت: با اجراي اين سد و شبكه آبياري مناطق پايين دست، حدود 8 هزار هكتار اراضي ديم دشت‌هاي باديه، ده پير، قلعه جغد و كمالوند خرم‌آباد به كشت آبي تبديل مي‌شوند.

خبرگزاري فارس

10/08/1389

 

بهر‌ه‌برداري از 270 كيلومتر تونل جمع‌آوري آب‌سطحي تهران تا دو سال آينده

سخنگوي شهرداري تهران گفت: جمع­آوري و هدايت آبهاي سطحي تهران به 700 كيلومتر تونل و لوله گذاري نياز دارد كه تا امروز 430 كيلومتر از آن بهره‌برداري شده و اميدواريم 270 كيلومتر باقي مانده هم تا دو سال آينده بهره‌برداري شود. محمد هادي ايازي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با اشاره به اينكه بر اساس تصاوير مركز كنترل ترافيك‌، حدود 77 نقطه در تهران داراي آبگرفتگي جدي بودند، از جمع آوري اطلاعات تمام آنها طي ماه‌هاي اخير خبر داد و گفت: حدوداً 250 خيابان فرعي در تهران مشكل آبگرفتگي دارند كه تا پايان سال اقدامات لازم در خصوص حل اين مشكل انجام مي‌گيرد. ايازي ادامه داد: بايد به اين نكته توجه داشت كه تنها 10 مورد از اين ميزان با مشكل اساسي روبرو هستند و مابقي به موضوع نگه داشت و جوي‌ها مربوط مي‌شوند. سخنگوي شهرداري تهران در ادامه با اشاره به اينكه مهار هفت روددره تهران يكي از برنامه‌هاي مهم مديريت شهري براي جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي بود، به اين موضوع اشاره كرد كه از سال 85 تا امروز حدود 97 كيلومتر تونل و لوله گذاري انجام و با اين روش مشكل اكثر نقاط آب گرفته را حل شده است. ايازي تأكيد كرد: آمار و ارقام موجود حكايت از آن دارد كه در سال 84 حدود 750 تا 760 نقطه آبگير در تهران وجود داشت كه اين ميزان تا سال قبل به 200 مورد كاهش يافت و امسال در شرايط خاص بارندگي شديد‌، به حدود 100 نقطه مي‌رسد. سخنگوي شهرداري تهران در پايان با اشاره به اينكه بخشي از مشكلات آبگيري در تهران مربوط به بي‌توجهي شهروندان مي‌شود، گفت: متاسفانه بعضي از سهل‌انگاري‌ها مانند ريختن زباله‌ها در جوي‌ آب باعث مي‌شود تا در مواقع بارندگي شديد مشكلاتي در خصوص آبگرفتگي به وجود آيد و بخشي از شهر را دچار مشكل كند كه اميدواريم با فرهنگ­سازي توسط رسانه‌ها اين موضوع كاهش يابد.

خبرگزاري فارس

11/08/1389

 

عملیات اجرایی تونل محور چهار خطه هراز آغاز شد

معاون راهسازی اداره و ترابری مازندران از شروع عملیات اجرایی احداث تونل در مسیر چهارخطه محور ارتباطی و تاریخی هراز خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، سیاوش کاملی اظهار داشت: محور ارتباطی هراز به عنوان یکی از شریانهای اصلی این استان بوده که مازندران را به پایتخت کشور متصل کرده که با توجه به حجم بالای ترافیک این محور عملیات اجرایی چهارخطه کردن آن در مصوبات سفر اول ریاست محترم جمهوری قرار گرفت و از سال 86 با یک برنامه ریزی مدون توسط این اداره کل عملیات اجرایی آن آغاز شد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۲ پیمانکار در قطعات مختلف در حال انجام کار تعریض محور بوده که در این میان و با توجه به مطالعات انجام یافته احداث یک دستگاه تونل در قطعه سوم در دستورکار قرار گرفت. معاون راهسازی راه و ترابری مازندران افزود: احداث این تونل در کیلومتر ۵۲ در منطقه کهرود است که حفاری بیش از ۱۵ متراز تونل انجام شده است. کاملی افزود: براساس طراحی های از پیش تعیین شده در نظر است به دلیل سقوط سنگ و ارتقاء  ایمنی محور گالریهایی به طول ۷۲ و ۷۵ متر در ورودی و خروجی های تونل مذکور احداث شود. وی اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های اداره کل در نظراست تا پایان بهمن ماه سال جاری حفاری تونل به اتمام برسد.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۸/۱۱

 

آزاد راه خرم آباد - پل زال با حضور رييس جمهور افتتاح شد

آزادراه خرم آباد - پل زال كه عمليات اجرايي آن از سال 84 آغاز شده بود، با حضور محمود احمدي نژاد رييس جمهوري به طور رسمي افتتاح شد. به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، اين آزادراه 104 كيلومتر و داراي 14 پل بزرگ و 270 پل كوچك و نیز تعداد 14 دستگاه تونل دوقلو به طول 25 کیلومتر وجود دارد. آزادراه خرم آباد - پل زال قسمتی از بزرگراه آسیایی"AH8" محسوب می شود و مهمترين هدف از ساخت آن تكميل بخشي از كريدور شمال - جنوب مي باشد. با بهره برداري از اين آزادراه مسافت تهران تا بندر امام خميني (ره)‌ حدود 60 كيلومتر كوتاه‌تر مي شود. احداث اين آزادراه علاوه بر تسهيل ترافيك و تامين ايمني رفت و آمد وسايل نقليه، به دليل كوتاه شدن راه به طول 60 كيلومتر و افزايش مشخصات هندسي راه، صرفه‌جويي‌هاي قابل توجهي به وجود مي آورد. راه فعلي خرم آباد - پل زال به طول حدود 165 كيلومتر يكي از گلوگاه‌هاي ارتباطي شمال - جنوب يعني راه ارتباطي تهران - بندر امام مي باشد.

معاون شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور در خصوص اين طرح ملي به خبرنگار ايرنا گفت: از نظر فني، اجرا و بهره برداري از آزاد راه خرم آباد - پل زال حدود 45 درصد ارزانتر در مقايسه با ديگر آزاد راههاي مشابه در خارج از كشور تمام شده است. مسعود رهنما افزود: همچنين بهره برداري از طرح ملي آزادراه خرم آباد - پل زال موجب ارتقاي ضريب ايمني ترافيك اين محور از 35 به 85 درصد مي شود. وي با اشاره به وجود 60 كيلومتر تونل در سطح آزادراههاي كشور گفت: بهره برداري از آزادراه خرم آباد به پل زال همچنين 25 كيلومتر به ظرفيت تونل هاي موجود كشور اضافه خواهد كرد. رهنما اظهار داشت : عبور از كوههاي البرز و زاگرس يكي از آرزوهاي ديرينه مردم بوده كه با بهره برداري از اين آزاد راه در مسير ارتباطي تهران به جنوب، اين آرزو برآورده شده است. معاون شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور افزود:‌ براي اجرا و بهره برداري از اين آزادراه، به غير از تاسيسات روشنايي، حدود هفت هزار ميليارد ريال هزينه شده است.

مديركل حمل و نقل و پايانه هاي استان لرستان نيز گفت: با بهره برداري از محور آزادراه خرم آباد - پل زال درشمال خوزستان ميزان مصرف سوخت خودروهاي عبوري از اين محور در مقايسه با محور فعلي سالانه 400 ميليارد ريال كاهش پيدا مي كند. نصرت الله حيدري افزود: كاهش 60 كيلومتري طول آزادراه نسبت به مسير فعلي، كاهش چشمگير بار ترافيكي و افزايش سرعت مطمئنه در اين محور چهارخطه عوامل اصلي ميزان كاهش مصرف سوخت خودروهاي عبوري از محور جديد است. حيدري اظهار داشت: همچنين ميزان صرفه جويي ناشي از كاهش زمان سفر در محور آزادراه خرم آباد - پل زال نسبت به محور قديمي سالانه حدود 900 ميليارد ريال برآورد شده است.

خبرگزاری ایرنا

11/08/1389

 

نشت لوله‌هاي آب شرب در تونل توحيد

معاون فني عمران شهرداري تهران از نشت لوله‌هاي آب شرب بالاي تونل توحيد خبر داد و گفت: رايزني‌ها با اداره آب و فاضلاب براي رفع اين مشكل صورت گرفته است. مازيار حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس در پاسخ به اين پرسش كه در بخشي از تونل توحيد آب به مقدار زيادي نشت مي‌كند، گفت: اين نشت آب مربوط به تونل توحيد نيست، نشت لوله‌هاي آب و فاضلاب است. به گفته حسيني، تمامي قنات‌ها در مسير تونل توحيد شناسايي شده و آنها را هدايت كرده‌ايم. معاون فني عمران شهرداري تهران با بيان اينكه قنات‌ها در تهران بحث مفصلي دارند گفت: قنوات يا فعال هستند يا غيرفعال و قنات‌هاي فعال، دائمي يا فصلي هستند. حسيني به موضوع خيابان آزادي تا جمهوري و نشست بخشي از بزرگراه نواب اشاره كرد و گفت: بعد از اين امر چندين بار دستگاه‌هايي آورديم تا حفرات را شناسايي و پركنند و برنامه منظم تزريق داشتيم. معاون فني عمران شهرداري تهران به خطوط بي‌.آر.تي. در بزرگراه چمران اشاره كرد و گفت: براي راه‌اندازي اين خطوط نيز بررسي‌هاي لازم صورت گرفت و حتي بخش‌هايي از زمين را باز كرده و تزريق انجام داديم؛ تا زماني كه فشار تزريق به حد معيني نرسيد كار را رها نكرديم. حسيني تصريح كرد: سعي كردیم تمام مغار‌هايي كه وجود دارد را شناسايي و پركنيم تا مشكل نشتي وجود نداشته باشد. وي با بيان اينكه هنگامي كه پروژه‌اي با عمق 30 تا 40 متر ساخته مي‌شود جريان‌هاي هيدروليكي به سمتش هدايت مي‌شود، گفت: طراحان تونل با تأسيس يك داتك سعي كردند تا جرياناتي را كه به صورت اتوماتيك به سمت تونل مي‌آمد را هدايت و به فضاي مناسبي انتقال دهند. به گفته معاون فني عمران شهرداري تهران، نشت و تراوشات تونل تا مدتي طبيعي است و اگر بيش از اندازه باشد مربوط به خطوط انتقال آب است. حسيني ادامه داد: رايزني‌هايي با شركت آب و فاضلاب انجام داده‌ايم تا اين مشكل را برطرف كند. وي با بيان اينكه آب براي بتن خطرناك نيست، گفت: مردم از نشتي آب تونل نترسند من نمي‌گويم كه آنجا بايد يك دوش آب باز باشد اصلاً اينطور نيست حتما به اين موضوع رسيدگي مي‌كنيم تا مشكل برطرف شود. معاون فني عمران شهرداري تهران ادامه داد: اگر پيمانكار نقص داشته باشد و يا شركت آب و فاضلاب نشتي در آنجا داشته باشند بايد آن را برطرف كنند. حسيني به شهروندان قول داد كه موضوع را دنبال و مشكل را برطرف كند. معاون فني عمران شهرداري تهران با تأكيد بر اين موضوع كه آب براي بتن خوب است، ادامه داد: البته نه هر آبي؛ مثلا آب فاضلاب براي بتن خوب نيست ولي آب شرب و آب باران براي بتن خوب است. حسيني اظهار داشت: البته حرف من دال بر اين نيست كه ما اجازه دهيم هميشه جريان آب وجود داشته باشد بلكه در تلاشيم تا مشكل را برطرف كنيم.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آبي كه در داخل تونل سرازير شده آب فاضلاب است يا شرب، گفت: آب شرب است؛ دو تا سه بار آزمايش انجام داده‌ايم و مشخص شده كه اين آب، شرب است. معاون فني عمران شهرداري تهران ادامه داد: كيفيت آب شرب، چاه و فاضلاب با انجام آزمايشات قابل اندازه‌گيري است. وي افزود: اختلاف نظري بين سازمان آب و شهرداري تهران بر سر اين موضوع وجود دارد؛ شهرداري معتقد است منشأ اين نشتي آب شرب است و دوستان اعلام مي‌كنند آب فاضلاب است. حسيني به سيستم شبكه آب و فاضلاب تهران اشاره كرد و گفت: عمر برخي از اين سيستم‌ها حدود 50 سال است و واقعاً نياز به بازسازي دارد. معاون فني عمران شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش كه شركت پرليت تونل توحيد را تحويل دائم داده است، گفت: تحويل موقت و دائم عناوين حقوقي است شايد هنوز هم تونل رسالت تحويل دائم نشده باشد. وي تصريح كرد: تونل توحيد تا 5 سال توسط شركت سازنده تضمين شده است.

خبرگزاري فارس

17/08/1389

 

تونل هرمز و 5/11 كيلومتر راه محور بندرعباس - سيرجان گشايش يافت

تونل هرمز و 5/11 كيلومتر راه در محور بزرگ راه بندرعباس به سيرجان با حضور معاون وزير راه وترابري افتتاح وبه بهره برداري رسيد. به گزارش ايرنا ،مديركل راه وترابري هرمزگان درآيين بهره­برداري از اين تونل گفت: تونل هرمز به طول 172متر به همراه 5/11كيلومتر بزرگراه در دو قطعه پنج و نيم و شش كيلومتر، دو دستگاه پل با اعتبار 38ميليارد ريال به بهره­برداري رسيد. خداد داد مقبلي افزود: ساخت بزرگراه بندرعباس به سيرجان كه از چند سال پيش آغاز شده به تدريج تا پايان امسال تكميل و مورد بهره­برداري قرار مي­گيرد. وي تصريح كرد: مسير بندرعباس به سيرجان يكي از مهمترين محورهاي مواصلاتي ، ترانزيني و حياتي كشور است كه شاهد بار ترافيكي زيادي بر روي آن هستيم. مديركل منطقه هشت شركت ساخت و توسعه هم گفت: قطعه 1/الف باند دوم بزرگراه بندرعباس-سيرجان كه يكي از حساس­ترين و پرترافيك­ترين محورهاي مواصلاتي منطقه و حتي كشور است مورد بهره برداري قرار گرفت. علي اكبر محمدي افزود: حدود 88 درصد از كالاهاي غير نفتي از اين محور به ساير نقاط كشور و كشورهاي آسياي ميانه حمل مي شود. وي خاطر نشان كرد: تاكنون 210 كيلومتر از اين محور 324 كيلومتري زير عبور قرار گرفته است كه هم اكنون قطعه 1/الف از باند دوم اين بزرگراه با مشخصات راه اصلي درجه يك با عرض 11 متر و به طول 5/5 كيلومتر به بهره برداري رسيد. مدير كل منطقه هشت شركت زير ساخت با اشاره به مشخصات اين قطعه ادامه داد: در اين قطعه يك دستگاه تونل به طول 172 متر و همچنين يك دستگاه پل بزرگ به طول 58 متر و 16 دستگاه پل كوچك با دهانه كمتر از 10 متر به طول 123 متر هم بهره­برداري شد. معاون وزير راه وترابري ومديرعامل شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل ونقل كشور هم گفت: در شبانه روز  40هزار دستگاه خودرو در مسير بندرعباس به سيرجان تردد مي­كنند كه ازاين تعداد 10هزار دستگاه آن خودرو سنگين است. احمد مجيدي اظهار اميدواري كرد : با تكميل بزرگراه بندرعباس به سيرجان ،80درصد تصادف­ها و 90 درصد تلفات انساني در اين محور كاهش مي­يابد. وي ادامه داد: از دوماه پيش 100درصد اعتبار تونل ديگر اين محور موسوم به "تنگ زاغ" تخصيص داده شده كه تا پايان امسال به بهره­برداري مي­رسد. وي با اشاره به اينكه يكهزارو 500ميليارد ريال اعتبار دربخش حمل ونقل استان هرمزگان هزينه شده يادآور شد: محور بندرعباس - سيرجان به انار مهمترين محور مواصلاتي كشور بوده كه بيش از 383كيلومتر آن احداث و بهره­برداري شده است.

خبرگزاری ایرنا

20/08/1389

 

تونل اميركبير پايان سال 90 افتتاح مي‌شود

 

مدير عامل سازمان مهندسي و عمران شهر تهران گفت: تونل اميركبير واقع در ضلع شرقي سه راه امين حضور و بازار، تا انتهاي سال 90 به بهره‌برداري مي‌رسد. به گزارش خبرگزاري فارس، علي اصغر مونسان با بيان اين مطلب و با تأكيد براينكه اين تونل توزيع ترافيكي خوبي خواهد داشت، افزود: تونل اميركبير، ورودي مسير شمال به جنوب بزرگراه امام علي (ع) به بازار را با توزيع خوب ترافيكي انجام مي‌دهد همچنين در قسمت برگشت بار ترافيكي از بازار به سمت بزرگراه امام علي (ع)، از طريق اين تونل توزيع خواهد شد. وي طول تونل امير كبير را 2500 متر اعلام كرد و ادامه داد: اين تونل با عبور از زير خيابان 17 شهريور و شكوفه خود را به ميدان كلانتري مي‌رساند، در ميدان كلانتري نيز دو شاخه شده كه هر كدام به سمت جنوب و شمال ادامه مسير مي‌دهند. مونسان اظهار داشت: شاخه شمالي اين تونل از ميدان كلانتري، به سمت خيابان دروديان ادامه يافته و در واقع حركت ترافيكي شرق به غرب را تامين مي‌كند، شاخه جنوبي نيز از ميدان كلانتري خود را به خيابان كرمان خواهد رساند و خروجي بازار از غرب به شرق را تامين مي‌كند. مديرعامل سازمان مهندسي و عمران شهر تهران با اشاره به پيشرفت 17 درصدي عمليات احداث تونل اميركبير تصريح كرد: تلاش خواهيم كرد با توجه به تاكيد شهردار تهران در خصوص عبور دادن بار ترافيكي از مسيرهاي ممكن، شاخه شمالي اين تونل را با توجه به اهميت ترافيكي آن، زودتر از موعد بهره‌برداري كامل تونل، براي عبور خودروها بازگشايي كنيم.

خبرگزاري فارس

29/08/1389

 

احداث 6 تونل در محور اردل - دوپلان

فرماندار شهرستان اردل از احداث شش تونل در طول محور اردل - دوپلان خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، فيروز خسروي در جريان بازديد از محور اردل‌ - دوپلان اظهار داشت: با وجود ترافيك بيسار بالاي محور شهركرد - لردگان‌ - خوزستان احداث اين محور بسيار مهم و ضروري است. وي با بيان اينكه با احداث اين محور فاصله دو استان چهارمحال و بختياري و خوزستان 15 كيلومتر كاهش مي‌يابد، گفت: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي در نظر گرفته شده شش تونل به طول 5/2 كيلومتر در اين مسير احداث مي‌شود. خسروي با اشاره به ميزان اعتبارات هزينه شده براي اين پروژه گفت: براي تكميل اين پروژه تا كنون بيش از 30 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است كه به طور سالانه از اعتبارات ملي اختصاص خواهد يافت. وي خاطرنشان كرد: تا كنون پنج كيلومتر از اين جاده زيرسازي و آماده آسفالت شده است. فرماندار اردل حذف گردنه باجگيران به عنوان يكي از نقاط پرحادثه‌خيز استان را از دلايل اصلي احداث اين محور عنوان كرد و گفت: اين در حالي‌ست كه با احداث اين محور شهر اردل به دوپلان 33 كيلومتر و اردل به منطقه ميانكوه و مشايخ 15 كيلومتر كاهش مي‌يابد. وي با بيان اينكه توپوگرافي منطقه و وجود مقدار زيادي نقاط پرحادثه در اين محور لزوم ارتقاي و بهسازي اين جاده را دو چندان كرده است، افزود: به همين دليل بهسازي اين مسير براي ساخت و مهيا كردن جاده‌اي با تردد و ترافيك روان و آرام و ازدياد ايمني از اولويت‌هاي كاري مديريت اين شهرستان قرار گرفته است. خسروي با تأكيد بر اينكه نيل به اين هدف موجب ايجاد تحول در توسعه شبكه حمل و نقل استان خواهد شد، افزود: راه ارتباطي مناسب يكي از شاخص‌هاي مهم توسعه هر منطقه به شمار مي‌رود كه مي‌تواند زمينه ساز رشد و توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي آن منطقه شود.

خبرگزاري فارس

30/08/1389

 

آزادراه زنجان - تبريز با افتتاح تونل‌هاي «شبلي» به بهره‌برداري مي‌رسد

معاون عمراني استانداري آذربايجان شرقي گفت: آزادراه پيامبر اعظم (زنجان ـ تبريز) با افتتاح تونل‌هاي دو قلوي «شبلي» با هزينه 2 هزار ميليارد ريال به بهره‌برداري كامل مي‌رسد. به گزارش خبرگزاري فارس از بستان‌آباد، محمد اشرف‌نيا شنبه شب در جلسه بررسي مشكلات آزاد راه زنجان- تبريز كه در كنار تونل‌هاي دوقلو و در شركت آرادان تشكيل شد، با اشاره به اينكه بارها قول داده شده كه افتتاح اين پروژه به زودي است و تقريبا چهار بار از طريق رسانه‌ها افتتاح به عقب افتاده شده است، افزود: ما از سال 84 به بعد با پشتكار توانسته‌ايم كارها را به جلو ببريم و حتي در بحث يكي از تونل‌ها 16ماه از جدول زمانبندي جلوتر هستيم و سعي مي‌كنيم بر حسب نياز ترافيكي منطقه پروژه‌ها را آماده بهره‌برداري كنیم و مي‌توانيم عبور و مرور را تا اخر آبان ماه به اجرا درآوريم. وي در ادامه اظهار داشت: چون در آخر كارهاي پروژه هستيم و تلاش مي‌كنيم به علت ايمني تونل دوم نيز آماده شود و از لحاظ ايمني پروژه بتواند جوابگو باشد. معاون عمراني استانداري آذربايجان شرقي هزينه‌هاي اين پروژه را 200 ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: اين پروژه در ترانزيت كشور به ويژه شما‌ل‌غرب كشور تاثير بسزايي مي‌تواند ايفا كند.

گزارش فارس حاكي است، تونل‏هاي دوقلوي شبلي در انتهاي آزاد راه پيامبر اعظم و در 25 كيلومتري تبريز احداث مي‏شود. طول هر يك از اين تونل‏ها 5/2 كيلومتر، عرض آنها 11 متر است. آزاد راه «زنجان ـ تبريز» كه بعدها به پيامبر اعظم تغيير نام يافت، قسمتي از آزاد راه سراسري تهران، قزوين، زنجان، تبريز، بازرگان و همچنين بخشي از راه ابريشم محسوب مي‏شود كه عمليات احداث آن از سال 75 آغاز شده است. اين آزاد راه به طول 285 كيلومتر نخستين آزاد راه كوهستاني و يكي از عظيم‌ترين طرح‏هاي راهسازي كشور است. مرحله نخست اين آزاد راه به طول 81 كيلومتر در سال 83 و مرحله دوم به طول 173 كيلومتر در سال 85 به بهره‌برداري رسيد و مرحله سوم آن به طول 31 كيلومتر از بستان آباد به تبريز در حال ساخت است. با اتمام ساخت تونل‏هاي دوقلوي شبلي، آزاد راه پيامبر اعظم به بهره برداري كامل مي‌رسد.

خبرگزاري فارس

30/08/1389

 

عمليات احداث تونل نيايش به‌زودي آغاز مي‌شود

مدير عامل سازمان مهندسي و عمران شهر تهران گفت: حفر تونل‌هاي دسترسي به تونل اصلي نيايش پايان يافته و به زودي عمليات احداث تونل اصلي در 5 جبهه كاري آغاز مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس، علي اصغر مونسان با اشاره به اينكه براي احداث اين تونل 5 جبهه كاري در نظرگرفته شده تا عمليات احداث با سرعت بيشتري انجام شود، اظهار كرد: كارگاه نيايش واقع در بزرگراه نيايش حد فاصل بزرگراه كردستان و خيابان سئول، كارگاه كردستان واقع در تقاطع بزرگراه كردستان با بزرگراه نيايش، كارگاه ولي عصر(عج) واقع در حاشيه غربي خيابان ولي عصر (عج)، كارگاه گلشهر واقع در بلوار آفريقا و كارگاه صدر واقع در تقاطع بزرگراه شهيد مدرس و صدر جبهه‌هاي كاري تعيين شده براي احداث اين تونل است. وي تونل نيايش را دو رشته تونل مجزا جهت ارتباط بين بزرگراه‌هاي نيايش - صدر و همچنين تامين دسترسي به بزرگراه كردستان خواند و افزود: طول اين تونل 6 هزار و 637 مترشامل تونل هاي اصلي و دسترسي است همچنين سطح مقطع حفاري در اكثر مسير 136 متر مربع است كه در مقاطعي از تونل سطح مقطع حفاري به 407 مترمربع مي رسد كه در اين بخش ،ارتفاع تونل به اندازه يك ساختمان 6 طبقه خواهد بود. مديرعامل سازمان مهندسي و عمران اظهار داشت: اجراي چنين سطح مقطعي در دنيا بي نظير است و در طراحي آن سعي شده با استفاده از روش‌هاي نوين طراحي، ضخامت تحكيمات اوليه به حداقل برسد. مونسان ادامه داد: در زمان ساخت تونل نيايش تمامي حركات تونل قبل از حفاري، حين حفاري و پس از آن كنترل مي‌شود و با توجه به عبور تونل از مجاورت ساختمان‌ها سعي شده حركات زمين ناشي از حفر تونل با دقت بالايي ثبت و بررسي شود تا با استفاده از تمهيداتي، اثر ساخت تونل بر ساختمان‌ها به كمترين ميزان خود برسد. وي به استفاده از سيستم‌هاي استاندارد اروپا در اين تونل اشاره كرد و گفت: استانداردهاي اروپا در مسايل ايمني و تهويه اين تونل رعايت شده و سعي شده است از آخرين تكنولوژي‌هاي روز دنيا در جلوگيري و كنترل حريق و نيز تهويه و تخليه هواي تونل استفاده شود. به گفته مديرعامل سازمان مهندسي و عمران شهر تهران با احداث اين تونل بخش قابل توجهي از بار ترافيكي بزرگراه‌هاي شهيد همت و حكيم جذب اين مسير شده و امكان دسترسي از منتهي اليه شرقي تهران به شمال غرب فراهم خواهد شد.

خبرگزاري فارس

06/09/1389

 

سال آينده آب كشت بهاره توسط تونل سوم كوهرنگ منتقل مي‌شود

 

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي اصفهان با بيان اينكه در صورت افتتاح فاز نخست تونل سوم كوهرنگ، در شرايط متوسط امكان انتقال 100 ميليون متر‌مكعب آب در سال ‌فراهم مي‌شود، گفت: برنامه اين بود كه اين تونل اوايل سال آينده آب بهاره را منتقل كند. محمدعلي طرفه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اينكه تونل كوهرنگ همچنان در حال فعاليت است، اظهار داشت: قسمت باقيمانده اين تونل داخل گسل قرار دارد و سبب مشكلاتي در ادامه مسير شده است. وي با بيان اينكه 190 متر ديگر از اين تونل باقي مانده است، اضافه كرد: اين ميزان باقي مانده از 24 كيلومتر كل طول اين تونل محسوب مي‌شود. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان تصريح كرد: اين قسمت باقيمانده ناچيز به شمار مي‌رود و زير حدود 700 متر ارتفاع شديدتر از قسمت‌هاي قبلي با ريزش‌هايي مواجه بوده است. وي به كنترل ريزش‌ها براي ادامه فعاليت ساخت تونل اشاره كرد و افزود: به دليل ريزش‌هاي متعدد و سخت، شرايط دشواري براي حفاري تونل ايجاد شده است. طرفه با اشاره به اينكه فعالان در احداث تونل سوم كوهرنگ، به صورت 24 ساعته و دو شيفت كاري در دو جبهه براي پايان دادن به حفاري تونل سوم كوهرنگ در حال فعاليت هستند، بيان داشت: برنامه اين بوده است كه اين تونل اوايل سال آينده آب بهاره را منتقل كند. وي با بيان اينكه در صورت افتتاح فاز نخست تونل كوهرنگ، در شرايط متوسط 100 ميليون متر‌مكعب در سال امكان انتقال آب وجود خواهد داشت، اضافه كرد: اين ميزان مي‌تواند راهگشايي براي برطرف شدن بخشي از مشكلات آب اصفهان باشد. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان حجم كنوني سد زاينده‌رود را 259 ميليون متر‌مكعب دانست و تاكيد كرد: اين مقدار بخشي از رسوبات و حجم مرده سد است و حجم آب مورد استفاده نيازهاي شرب زيردست سد زاينده‌رود را تامين مي‌‌كند. وي همچنين در ارتباط با برگزاري دوازدهمين همايش مديران ارشد صنعت برق و آب كشور گفت: شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان موفق به كسب رتبه نخست ارزيابي عملكرد سال 1388 وزارت نيرو شد. طرفه ادامه داد: اين همايش به منظور تبيين اهداف كلان در راستاي سياست‌هاي وزارت نيرو و ايجاد هماهنگي بين واحدهاي مربوطه انجام شد، تصريح كرد: همچنين تبادل تجربه در ميان مديران سطوح مختلف براي عملكرد بهتر از ديگر اهداف اين همايش بود.

خبرگزاري فارس

06/09/1389

 

پیشرفت 98 درصدی قطعه آخر آزادراه تبریز زنجان / اتمام مراحل اصلی تونل های دوقلو

استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد: آزادره تبریز - زنجان در زمان حاضر از 98 درصد پیشرفت برخوردار است. به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، احمد علیرضا بیگی در بازدید از عملیات اجرایی قطعه پایانی آزاد راه تبریز - زنجان به خبرنگاران اظهار داشت: تا 25 آذر عملیات اجرایی قطعه پایانی این آزاد راه به اتمام خواهد رسید. وی با بیان اینکه دو هزار میلیارد ریال برای احداث این قطعه هزینه شده، خاطر نشان کرد: طول این قطعه 16 کیلومتر بوده که پنج کیلومتر آن را دو تونل دوقلو تشکیل می دهد. وی درباره تونل­های دوقلوی این آزاد راه نیز گفت: هزینه احداث هرکدام از تونل­ها 500 میلیارد ریال بوده است. بیگی خاطر نشان کرد: مراحل اصلی پروژه به اتمام رسیده و تا 15 روز آینده بقیه موارد مانند روشنایی تونل، مبلمان و آسفالت ریزی برخی مسیر­های باقی­مانده انجام می شود. استاندار آذربایجان شرقی مدعی شد: پروژه آزاد راه تبریز - زنجان به جهت استحکام سازه ها، شرایط اجرایی پروژه و سرعت زیاد اجرای آن در کشور بی نظیر است. وی با اشاره به اهمیت پروژه در نزد رئیس جمهوری، تصریح کرد: دکتر احمدی نژاد با هدف شرکت در مراسم ثبت جهانی بازار تبریز بزودی به این استان سفر و در جریان این سفر آزاد راه زنجان - تبریز را نیز افتتاح خواهد کرد. آزاد راه "زنجان ـ تبریز" قسمتی از آزاد راه سراسری تهران - قزوین - زنجان - تبریز - بازرگان و همچنین بخشی از جاده ابریشم محسوب می شود. این آزاد راه که عملیات احداث آن از سال 75 آغاز شده است به طول 285 کیلومتر نخستین آزاد راه کوهستانی و یکی از عظیم‌ترین طرحهای راهسازی کشور است. تونلهای دوقلوی شیبلی نیز در انتهای این آزاد راه و در 25 کیلومتری تبریز احداث می شود که هر یک از آن ها دوونیم کیلومتر طول و 11متر عرض دارد.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۹/۰۹

 

عملیات اجرایی جاده دسترسی تونل کبیرکوه ایلام آغاز شد

در مراسمی با حضور مسئولان عملیات اجرایی جاده دسترسی تونل بزرگ کبیر کوه واقع در شهرستان آبدانان آغاز شد. به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان حضور برگزار شد، مردم با اجرای ویژه برنامه­های آغاز عملیات این طرح بزرگ را جشن گرفتند. عزتی نماینده مردم آبدانان، دهلران و دره شهر در مجلس اعتبار اولیه این طرح را 100 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با اجرایی شدن جاده دسترسی به این طرح عملیات ساخت تونل آغاز می­شود. کوثری فرماندار آبدانان هم در این مراسم ساخت تونل کبیر کوه را از آرزوها و خواسته­های دیرینه مردم این منطقه دانست و گفت: امروز مردم آبدانان در سایه تلاش مسئولان شاهد تحقق و اجرای این طرح بزرگ هستند. جاده دسترسی به طرح ساخت تونل کبیر کوه 6 کیلومتر طول دارد که 3 کیلومتر آن به پیمانکار واگذارشده است.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۹/۱۵

 

عمليات احداث خط انتقال فاضلاب در خيابان ميرداماد آغاز شد

با اجراي خط انتقال فاضلاب خيابان ميرداماد به طول 4.5 كيلومتر، مازاد فاضلاب خط اصلي فاضلاب غرب از خيابان ولي‌عصر به تونل فاضلاب‌رو شرق هدايت مي‌شود. به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي شركت آب و فاضلاب استان تهران، مدير اجراي كارگاه ميكروتونلينگ شركت فاضلاب تهران با اعلام اين خبر گفت: اين خط انتقال به عنوان خط بالانس فاضلاب غرب و شرق تهران از تقاطع ولي‌عصر و ميرداماد با قطر 1400 ميلي‌متر آغاز و از مسير خيابن شريعتي با قطر لوله 1600 ميلي‌متر و خيابان خواجه عبدالله انصاري به قطر 1800 ميلي‌متر به تونل فاضلاب‌رو شرق سرريز مي‌شود. احمد احمديان افزود: با توجه به موقعيت خاص خيابان ميرداماد به لحاظ حجم ترافيك و تاسيسات شهري متعدد، تلاقي با قنوات، كانال‌هاي آب و برخورد با ايستگاه مترو و همچنين گذر از بزرگراه مدرس، اجراي اين عمليات مختصات فني ويژه‌اي را طلب مي‌كند كه تلاش داريم اين پروژه را در موعد مقرر تكميل كنيم. مدير اجرايي كارگاه ميكروتونلينگ شركت فاضلاب تهران همچنين ادامه داد: اجراي پروژه‌ با بهره‌گيري از جديدترين فناوري روز دنيا به روش لوله‌راني (Pipe Jacking) با تامين تجهيزات روز پس از برگزاري مناقصه به يك شركت ايراني واگذار شد و در حال حاضر با احداث شفت، ورود و نصب دستگاه آماده اجراي اين پروژه حساس هستيم.

خبرگزاری فارس

16/09/1389

 

بزرگترین کارخانه تولید قطعات مترو در اهواز راه‌اندازی شد

 

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز از راه‌اندازی بزرگترین کارخانه تولید سگمنت ویژه قطعات مترو در پروژه قطارشهری کشور‌ در شهرستان اهواز خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر در اهواز، عباس هلاکویی اظهار داشت: بزرگترین کارخانه تولید قطعات پیش ساخته بتنی پوشش داخلی تونل( سگمنت) قطار شهری در اهواز راه‌اندازی و به دنبال آن قالب‌های مخصوص این قطعات پیش ساخته در هفته جاری از گمرک بندر امام خمینی ترخیص و به کارخانه تولید سگمنت منتقل شد. وی افزود: با توجه به برنامه زمانبندی احداث خط یک قطار شهری اهواز، ‌20 مجموعه از قالب‌های مخصوص تولید قطعات پیش ساخته از کشور فرانسه خریداری شده است. هلاکویی ادامه داد: هر مجموعه قالب کارخانه سگمنت شامل 6 قالب است و در مجموع یک رینگ تونل با قطر 5/90 متر و طول 5/1 متر را تشکیل می‌دهد و بر این مبنا کارخانه سگمنت پروژه قطارشهری اهواز از لحاظ تعداد قالب‌های خریداری شده در حال حاضر بزرگ‌ترین کارخانه تولید سگمنت برای احداث تونل در کشور است. مدیر عامل سازمان قطار شهری اهواز با تاکید بر لزوم رعایت استانداردهای لازم، گفت: با توجه به حساسیت بسیار در نصب سگمنت‌ها توسط دستگاه‌های حفاری تونل (TBM)، قالب‌‌ها با دقت بسیار زیادی ساخته شده‌اند تا از هر گونه خطا و انحراف در داخل تونل جلوگیری به عمل آید. وی تصریح کرد: پس از تخلیه کامل قالب‌های یاد شده در کارخانه تولید سگمنت و حضور کارشناسان شرکت سازنده از کشور فرانسه، عملیات نصب و راه‌اندازی وآموزش چگونگی استفاده از تجهیزات جانبی آغاز و قطعات بتنی پیش ساخته برای حفر تونل پروژه قطار شهری تولید می‌شود.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۹/۲۲

 

 

ظرفیت مترو تهران در سفرهای روزانه دو برابر می شود

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از تامین 430 میلیون یورو اعتبار در قالب گشایش ال سی برای خرید واگنهای جدید مترو خبر داد و گفت: با ورود واگنهای جدید مترو و تامین منابع مالی مورد نیاز آن تا پایان سال 90 ظرفیت مترو پایتخت به بیش از دو برابر می رسد. به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس سیدجعفر تشکری هاشمی با اشاره به 26 آذر روز ملی حمل و نقل، گفت: امسال در حالی در غبار آلودگی هوای تهران و مسائل و مشکلات ناشی از آن گم شد که اگر حمل و نقل عمومی مورد توجه لازم قرار گرفته بود معضل آلودگی هوا هرگز به این مرحله نمی رسید. وی با تاکید بر اهمیت حمل و نقل شهری در حیات اقتصادی و اجتماعی شهرها، گفت: زندگی شهری بدون امکانی به نام حمل و نقل غیر قابل تصور است و از این رو، هر روز در تهران روز حمل و نقل است. تشکری هاشمی از حمل و نقل به عنوان دغدغه اول مسئولان شهر و شهروندان نام برد و اظهار کرد: حمل و نقل در تهران از چنان درجه ای از اهمیت برخوردار است که امسال مدیریت شهری 60 درصد از مجموع اعتبارات سالیانه خود را صرف این حوزه کرده است. معاون شهردار تهران در ادامه از مترو به عنوان محور حمل و نقل شهری نام برد و تصریح کرد: توسعه مترو و گسترش سایر امکانات حمل و نقلی در کلان شهرها و شهرهای کشور می بایست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. تشکری هاشمی افزود: در سالهای گذشته میانگین تونل‌سازی مترو در داخل شهر تهران سالی 5/2 کیلومتر بود، در صورتی که در دو سال اخیر این رقم به سالی 15 کیلومتر رسیده و البته برای سالی 30 کیلومتر نیز برنامه‌ریزی نموده ایم. وی اظهار کرد: ابلاغ مصوبه نمایندگان مجلس در خصوص اختصاص اعتبار دو میلیارد دلاری به متروی تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور، می‌تواند جهش بزرگی را نه تنها برای تهران بلکه برای تمام کلان ‌شهرهای کشورمان رقم بزند. معاون شهردار تهران تصریح کرد: از مجموع 445 میلیارد تومان اعتبار مصوب سالانه توسعه مترو، 160 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده و امیدواریم در سه ماه باقی‌ مانده سال مابقی این بودجه پرداخت شود. تشکری هاشمی افزود: از یارانه 60 میلیارد تومانی بلیت متروی تهران و یارانه 200 میلیارد تومانی بلیت اتوبوسرانی‌های سراسر کشور 5/1 میلیارد تومان برای اتوبوسرانی و 5/1 میلیارد تومان برای مترو تحویل گرفته‌ایم که امیدواریم در سه ماه پایانی سال با پرداخت یارانه بلیت، این دو مجموعه تقویت شوند تا بتوانند به خوبی مأموریت‌هایشان را انجام دهند. وی اظهار کرد: در ابتدای سا ل84 تنها 79 کیلومتر خط مترو داشتیم، در صورتی که با افزایش 46 کیلومتر خطوط جدید امروز 125 کیلومتر خط مترو داریم و ظرف 5 سال خطوط مترو 58 درصد افزایش پیدا کرده و علاوه بر این در اوایل سال 84 فقط 36  ایستگاه مترو داشتیم که با افزایش 37  ایستگاه جدید و رشد بیش از صد در صدی در حال حاضر 73  ایستگاه مترو داریم. معاون شهردار تهران تصریح کرد: تعداد جابه‌جایی مترو در سال 83 بالغ بر 214 میلیون نفر بود که پیش‌بینی می‌شود این تعداد امسال با رشد 229 درصدی به رکورد 500 میلیون جابجایی برسد. ضمن اینکه از سال 84 تا کنون با 285 درصد افزایش تعداد 493 دستگاه واگن مترو به تهران افزوده شده است. تشکری هاشمی افزود: در زمینه توسعه مترو برای آینده خیز بلندی بر داشته‌ایم، چنانچه در حال حاضر سه دستگاه اتوماتیک حفار مترو موسوم به TBM نصب شده و دستگاه چهارم در حال حمل به کشورمان است که با این 4 دستگاه می‌توانیم سالانه 20 تا 24 کیلومتر تونل مترو را به صورت اتوماتیک حفر کنیم. وی اظهار کرد: با موافقت شهردار تهران 430 میلیون یورو برای خرید واگنهای جدید مترو گشایش اِل سی شده و در حال حاضر اجناس و لوازم مربوط به واگنها در حال بارگیری از مبدأ چین به مقصد کشورمان است که بخشی از آن در اواخر سال جاری و بخشی از آن نیز در اوایل سال آینده به تهران خواهد رسید. معاون شهردار تهران تصریح کرد: با ورود واگن­های جدید مترو و تامین منابع مالی مورد نیاز آن تا پایان سال 90 ظرفیت مترو تهران بیش از دو برابر شده و به روزی 4 میلیون نفر می‌رسد، ضمن این که با رسیدن واگنهای جدید و راه‌اندازی خطوطی که در آستانه بهره‌ برداری هستند تا پایان امسال نیز بر ظرفیت مترو اضافه می‌شود. تشکری هاشمی افزود: برنامه ویژه‌ای برای توسعه مترو داریم و تا پایان امسال هر ماه یک ایستگاه جدید مترو به ایستگاه­های موجود افزوده شود و با ظرفیت گسترده‌ای که در مترو تهران ایجاد شده، هر قدر اعتبار در اختیارمان قرار دهند می‌توانیم همان قدر مترو بسازیم و آن را در اختیار مردم عزیزمان قرار دهیم.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۹/۲۶

 

 

 

تابستان 1389

 

 

نمايشگاه اختصاصي ايران در سليمانيه عراق

هيئت تجاري اقتصادي ايران در نخستين روز از سفر به استان سليمانيه عراق از تونل ازمر كه توسط مهندسان و متخصصان ايراني ساخته شده است بازديد كرد. به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس از نمايندگي كردستان به سليمانيه عراق، معاون برنامه‌ريزي استاندار كردستان در اين بازديد ساخت اين تونل بزرگ در عراق را نشان از شكوفايي دانش فني و مهندسي ايرانيان در جهان دانست. ارسلان ازهاري اظهار داشت: با توسعه دانش فني دانشمندان جمهوري اسلامي ايران، ستاره علم جوانان ايراني در آسمان كشورهاي همسايه مي‌درخشد. به گفته وي طول اين تونل 2 هزار و 389 متر است كه به عنوان بزرگ‌ترين تونل مستقيم خاورميانه نظير آن در منطقه وجود ندارد. وي كاهش فاصله منطقه ازمر سليمانيه به شهر چوارلان، تسهيل در تردد خودروها و تامين بخشي از آب شرب شهر سليمانيه را اهداف اجراي اين پروژه عنوان كرد و گفت: براي ساخت اين طرح بيش از 18 ميليون و 273 هزار دلار سرمايه‌گذاري شده است. معاون برنامه‌ريزي استاندار كردستان مدت زمان عمليات اجراي اين تونل را حدود پنج سال ذكر كرد و گفت: تونل ازمر در شش كيلومتري شمال شرقي شهر سليمانيه واقع شده و فاصله اين شهر را به منطقه ازمر به ميزان هفت كيلومتر كاهش داده است. ازهاري تصريح كرد: ساخت اين تونل از خطرات رانندگي در اين منطقه كوهستاني به ميزان قابل توجهي مي‌كاهد. وي در خاتمه به ديگر ويژگي‌هاي اين تونل اشاره كرد و اذعان داشت: اختصاص گذر 70 سانتيمتري براي عابران پياده و يك متر براي نصب و لوله‌كشي لوله‌هاي آب و ديگر تاسيسات از ويژگي‌هاي اين تونل است.

خبرگزاری فارس

02/04/1389

 

رکورد شکنی مترو تبریز در سگمنت گذاری تونلهای مترو کشور

مدیر اجرایی طرح احداث مترو تبریز گفت: سازمان قطار شهری تبریز رکورد سگمنت گذاری تونل های مترو کشور را به نام خود ثبت کرد. به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، محمد نبیی در حاشیه بازدید از تونل متروی تبریز افزود: سازمان قطار شهری تبریز طی سه ماه گذشته با تغییر رویکردهای مدیریتی و رفع برخی چالشهای موجود به توفیقات چشمگیری در حوزه ساخت، برگزاری مناقصات، جذب اعتبارات ملی و نیز پیشرفت مراحل اجرایی مترو دست پیدا کرده است. نبیی از جمله این پیشرفتها را برگزاری بزرگترین مناقصه عمرانی شمال غرب کشور در این پروژه و نیز دستیابی به رکورد سگمنت گذاری در مسیر تونل های مترو عنوان کرد. وی با اشاره به جزئیات این رکورد شکنی گفت: پیش از این رکورد سگمنت گذاری تونل های مترو با اجرا و نصب 240رینگ در اختیار قطار شهری شیراز بود که در حال حاضر شهرداری تبریز با ثبت رکورد سگمنت گذاری 262 رینگ در روز، رکورد دار کشور به شمار می رود. مدیر اجرایی طرح احداث مترو تبریز با اشاره به اهم اقدامات انجام گرفته در مترو تبریز طی ماه­های گذشته را چنین برشمرد: بررسی و تعیین تکلیف صورت وضعیت پیمانکاران، حسابرسی اسناد مالی معوقه، رفع ایرادات و اشکالات موجود در برخی پیمان ها و قراردادها از جمله این اقدامات بوده است. محمد نبیی ادامه داد: جذب 310 میلیارد ریال اعتبار دولتی، انجام بالغ بر 410میلیارد ریال کار عمرانی در بخش های مختلف مترو، پیگیری و رفع مشکل دستگاه­های حفاری تونل­ها، برگزاری بزرگترین مناقصه عمرانی شمال غرب کشور در حوزه مترو و خارج ساختن پروژه عظیم قطار شهری تبریز از رکود قبلی از جمله مهمترین اقدامات و توفیقات این سازمان طی ماه های اخیر بوده است.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۴/۱۴

 

بازديد استاندار فارس از پروژه ملي راه‌سازي در اقليد

استاندار فارس از عمليات اجرايي تونل اباصالح‌المهدي (عج) و اصلاح راه در محل گردنه تيمارجان از گردنه‌هاي حادثه‌خيز استان فارس در شهرستان اقليد بازديد كرد. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز به نقل از روابط عمومي استانداري استان فارس، روح‌الله احمدزاده پس از بازديد مراحل عمليات اجرايي پروژه راه‌سازي شهرستان اقليد، در جلسه‌اي با حضور مديران استاني و شهرستاني دستگاه‌هاي مرتبط و مشاور و پيمانكار طرح، آخرين وضعيت پيشرفت پروژه اصلاح راه در گردنه تيمارجان و احداث تونل ابا صالح المهدي (عج) را مورد بررسي قرار داد. احمدزاده در اين نشست با اشاره به مزين بودن نام اين پروژه به نام امام عصر (عج) بر لزوم تسريع در عمليات اجرايي پروژه احداث تونل اباصالح المهدي (عج) و اصلاح راه در گردنه تيمارجان تاكيد و به منظور رفع مشكلات اداري و اجرايي اين پروژه دستوراتي را صادر كرد. استاندار فارس همچنين پيمانكار پروژه را مكلف كرد تا نسبت به ارائه برنامه زمان‌بندي اجراي طرح به منظور تسريع در روند عمليات اجرايي اقدام كند. پروژه اصلاح راه و احداث تونل اباصالح‌المهدي (عج) در شهرستان اقليد با هدف حذف گردنه تيمارجان اجرا كه علاوه بر حذف نقاط حادثه‌خيز اين گردنه، موجب كوتاه شدن مسير فعلي نيز مي‌شود.

خبرگزاری فارس

15/04/1389

 

عمليات حفاري تونل جنوبي كوهسار مهدي شيراز به اتمام رسيد

با حضور مديران استاني و شهرستان شيراز، آخرين عمليات حفاري تونل جنوبي كوهسار مهدي از جبهه شرق به غرب در شيراز به اتمام رسيد. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، استاندار فارس در بازديد از آخرين عمليات حفاري تونل جنوبي كوهسار مهدي شيراز با بيان اينكه شيراز يكي از شهر‌هاي استراتژيك و مهم كشور محسوب مي‌شود، اظهار داشت: اگر اعتبارات لازم به پروژه كوهسار مهدي اختصاص يابد اين پروژه زودتر از موعد به بهره‌برداري مي‌رسد. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، مهران اعتمادي در مراسم بازديد مديران استاني و شهرستان شيراز از اتمام مراحل حفاري تونل جنوبي كوهسار مهدي اظهار داشت: اگر اعتبارات كافي به اين پروژه اختصاص يابد سرعت اجراي آن دو برابر مي‌شود و به ‌عنوان يكي از پروژه‌هاي مهم شهري گره‌گشاي ترافيك است. روح‌الله احمدزاده تصريح كرد: اتمام حفاري تونل جنوبي كوهسار مهدي دو ماه زودتر از موعد مقرر انجام شد و اميدواريم ظرف مدت سه ماه آينده نيز تونل شمالي آن به تمام برسد. شهردار شيراز بيان داشت: در مراحل بعدي تحكيم و كف‌سازي تونل را داريم كه عمليات اجرايي آنها از امروز آغاز شده و اميدواريم تا يك و نيم‌ سال آينده كل عمليات اجراي تأسيسات اين پروژه به اتمام برسد. وي تصريح كرد: اگر اعتبارات تخصيص يابد ظرف مدت 2.5 سال آينده اين پروژه آماده و اگر از اعتبارات شهرداري بخواهيم كار را پيش ببريم اين پروژه در سه سال آينده به اتمام مي‌رسد و تقديم شهروندان مي‌شود. اعتمادي بيان داشت: طبق محاسبات صورت گرفته 5 ميليارد تومان اعتبار براي تكميل اين پروژه نياز است و تاكنون با احتساب بستانكاري پيمانكار پروژه 15 ميليارد تومان هزينه شده است. وی اظهار داشت: خوشبختانه شهرداري شيراز در اجراي برنامه‌ها و طرح‌هاي ترافيكي نگاه به آينده دارد و با توجه به افق 20 سال آينده در تلاش است تا ترافيكي روان را در شهر شاهد باشيم كه احداث تونل كوهسار مهدي نمونه بارز اين ادعا است. نماينده عالي دولت در استان فارس گفت: اتفاقات مهمي در آينده شهر شيراز رخ مي‌دهد كه بايد طراحي ايده‌آل ترافيكي مبني بر آينده‌پژوهي براي كاهش بار ترافيكي در آن ديده شود. احمدزاده تصريح كرد: روند احداث مجموعه تونل‌هاي دوقولوي كوهسار مهدي قابل توجه است و خوشبختانه اين پروژه از برنامه زمانبندي خود عقب نيست. شهردار شيراز نيز اظهار داشت: اين تونل از ادامه بلوار جمهوري به انتهاي بلوار چمران و پشت بيمارستان چمران منتهي و در فاز دوم نيز به كمربندي جواديه تا جاده سپيدان و ادامه بزرگراه آيت‌الله حسيني‌الهاشمي منتهي مي‌شود كه بار ترافيكي اين مسير‌ها را تا حد قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

خبرگزاری فارس

16/04/1389

 

آزاد راه خرم آباد - پل زال 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیر کل راه و ترابری استان لرستان گفت: پروژه احداث آزادراه خرم آباد- پل زال به طول 104 کیلومتر تاکنون حدود 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. عباس رضایی در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد با بیان اینکه برای این پروژه تاکنون اعتباری بالغ بر 6500 میلیارد ریال صرف شده است، اظهار داشت: احداث آزاد راه خرم آباد - پل زال که یکی از مهمترین طرح­های راه­سازی کشور به شمار می­رود از دی ماه سال 84 آغاز شده است. وی با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، عنوان کرد: در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز انتظار می رود این پروژه تا اواسط سال 89 به بهره برداری برسد. مدیر کل راه و ترابری استان لرستان با اشاره به اینکه برآورد کل اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل این پروژه حدود هفت هزار و 500 میلیارد ریال است، تصریح کرد: این آزاد راه علاوه بر اینکه مسافت 165 کیلومتری خرم آباد تا پل زال را حدود 60 کیلومتر کاهش می دهد، موجب کاهش چشمگیر سوانح رانندگی، صرفه جویی در مصرف سوخت و همچنین کاهش زمان سفر در طول مسیر خواهد شد. رضایی افزود: آزاد راه خرم آباد - پل زال به صورت چهار خطه و با عرضی در حدود 26 متر در دست ساخت است که با احداث یکدستگاه تقاطع غیر همسطح در فاصلة 18 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خرم آباد آغاز شده و با ساخت یکدستگاه تقاطع غیر همسطح در 3.5 کیلومتری روستای پل زال واقع در حدود 60 کیلومتری شهرستان اندیمشک خاتمه می یابد. وی یادآور شد: در طول مسیر این آزاد راه تعداد 14 دستگاه تونل دوقلو به طول 25 کیلومتر و تعداد 28 دستگاه پل بزرگ بصورت رفت و برگشت به طول 2.6 کیلومتر وجود دارد. مدیر کل راه و ترابری استان لرستان یادآور شد: آزاد راه خرم آباد - پل زال قسمتی از بزرگراه آسیایی AH8 محسوب می شود که موجب تسریع و تسهیل در ارتباط بین نواحی شمالی و مرکزی کشور با مناطق جنوبی به ویژه بندر امام خمینی می شود. رضایی تصریح کرد: با توجه به عبور جاده فعلی خرم آباد - پل دختر - پل زال از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم و وجود نقاط پر حادثه فراوان در طول این محور، احداث آزادراه خرم آباد - پل زال نقش مهمی در کاهش تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن خواهد داشت چرا که این آزادراه با مشخصات استاندارد و بصورت باندهای رفت و برگشت جدا از هم طراحی شده و احتمال وقوع سوانح رانندگی در آن حداقل خواهد بود.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۴/۱۶

 

ورود قطارهای جدید مترو به خطوط، تا مهر 89

6 قطار جدید برای خطوط داخلی، 14 ‌لکوموتیو و 21 واگن دو طبقه برای خط تهران - کرج، با حمایت مالی شهرداری تهران، تا مهر ماه وارد خطوط مترو می‌شود. این اقدامات به گفته مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو به افزایش 10 تا 15 درصدی تعداد مسافران و میزان جابه‌جایی‌ها در خطوط داخلی و 25 درصدی مسافران در خط تهران - کرج خواهد انجامید. جعفر ربیعی همچنین پیش‌بینی کرد که مترو در مهر ماه به رکورد جابه‌جایی 2 میلیون نفر برسد. وی گفت: درصورت ورود 6 قطار جدید به خطوط داخلی مترو در مهر ماه، می‌توانیم سرویس‌دهی کامل به ایستگاه‌های جدید توسعه شمالی خط یک (ایستگاه‌های میرداماد، شریعتی، قلهک، صدر و قیطریه) داشته باشیم و سرفاصله حرکت قطارها در این ایستگاه‌ها نیز مانند سایر ایستگاه‌ها باشد. ربیعی ادامه داد: همچنین با ورود واگن‌های جدید مترو این امکان فراهم می‌شود که از ایستگاه‌های توسعه شرقی خط 2 (از ایستگاه علم و صنعت تا فرهنگسرا) بهره‌برداری کامل کرده و همچنین در ایستگاه‌های آماده بهره‌برداری خط 4 از میدان شهدا تا کلاهدوز به شهروندان خدمات‌رسانی کنیم. ربیعی تاکید کرد: با ورود واگن‌ها و لکوموتیو‌های خط 5 ضمن کاهش سرفاصله قطارها به 10 دقیقه، امکان بهره‌برداری از ایستگاه محمد شهر کرج و ایستگاه استادیوم آزادی به‌صورت تمام وقت و کامل فراهم می‌شود که خود این ایستگاه‌ها نیز جاذب بسیاری از سفرها خواهند بود. مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه همچنین گفت: در این خط با ورود واگن‌ها و لکوموتیو‌های جدید می‌توانیم تعداد قطارهایی را که به‌صورت اکسپرس حرکت می‌کنند افزایش داده و در تمام روز از این قطارها که در ایستگاه‌های مهم توقف دارند و زمان سفرشان 15 دقیقه کمتر است استفاده کنیم تا خدمات‌رسانی مناسبی به همه مسافران صورت گیرد.

شایان ذکر است که تجهیزات قطارهای یاد شده، از زمستان گذشته به‌دلیل پرداخت نشدن مطالبات بانک‌های عامل از سوی دولت، در گمرک مانده و ترخیص نشده بود. با وجود اینکه دولت بیش از 2 ماه پیش اعلام کرد 100 میلیارد تومان بابت ترخیص این تجهیزات اختصاص داده و معاون اول رئیس‌جمهوری اختصاص این مبلغ برای ترخیص قطارهای مترو را ابلاغ کرده است اما به گفته مسئولان مترو این مبلغ هیچگاه اختصاص پیدا نکرد و شهرداری ناچار شد از منابع مالی شهر، بدهی را پرداخت و تجهیزات قطارها را آزاد کند تا قطارها تا پایان تابستان آماده سرویس‌دهی در خطوط مترو شوند.

همشهری آنلاین

24 مرداد 1389

 

عمليات اجرايي احداث تونل انحراف آب سد چم ‌شير انجام شد

خبرگزاري فارس: همزمان با ميلاد امام حسين(ع) عمليات اجرايي احداث تونل انحراف آب سد چم شير با حضور معاون وزير نيرو انجام شد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران، در ابتداي اين مراسم سيدمحمدرضا رضازاده مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران ضمن تبريك اعياد شعبانيه اظهار داشت: سد و نيروگاه چم شير يكي از فوق‌العاده‌ترين طرح‌هاي منطقه به شمار مي‌رود كه نقش مهمي در توسعه چهار استان كهگيلويه و بويراحمد فارس، بوشهر و خوزستان دارد. وي با اشاره به اينكه سد چم‌شير بيش از 110- هزار هكتار از اراضي پايين دست را آبياري مي‌كند، يادآور شد: نيروگاه 110 مگاواتي چم‌شير نيز علاوه بر توليد برق موجب تنظيم فركانس شبكه اين منطقه مي‌شود. رضازاده در ادامه خاطرنشان ساخت: در ادامه آب اين سد توسط يك تونل 8 كيلومتري در پايين دست به يك نيروگاه 27 مگاواتي متصل مي‌شود. مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران از ديگر مزاياي اجراي اين طرح را تنظيم بهبود كيفيت آب و مهار سيلاب‌هاي رودخانه زهره اعلام كرد. اين مسئول روش اجراي عمليات ساخت و تامين مالي طرح چم‌شير را به روش EPC عنوان نمود و گفت: قرارداد اجراي اين طرح به مبلغ 229 ميليون يور با استفاده از خط اعتباري دو كشور ايران و چين انجام خواهد شد. وي در خاتمه خواستار همكاري و هماهنگي همه مسئولان منطقه در اجراي سريع‌تر اين طرح بزرگ شد. در ادامه اين مراسم ،محمدرضا عطارزاده معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا طي سخناني آب را مبداء حيات و منشاء توسعه معرفي كرد و گفت: اهميت انرژي برق آبي براي كشور ما در گرماي بي‌سابقه اخير در كشور كاملا مشخص شد. وي افزود: اميدوارم با برنامه‌ريزي صورت گرفته اين طرح هر چه سريع‌تر به بهره‌برداري برسد تا مردم منطقه از منافع آن استفاده كنند. طرح سد و نيروگاه چم‌شير در استان كهگيلويه و بويراحمد در 20 كيلومتري شمال شرقي شهرستان گچساران در دست احداث است.

خبرگزاری فارس

25/04/1389

 

ساخت تونل دو طبقه 9 کیلومتری از میدان سپاه تا بزرگراه آزادگان

تونلی دو طبقه به طول 9 کیلومتر برای اولین بار در خاورمیانه، در امتداد بزرگراه شهید صیاد شیرازی از میدان سپاه تا بزرگراه آزادگان ساخته می‌شود. معاون امور مناطق شهرداری تهران ، دکتر عیسی شریفی با اشاره به اجرای پروژه بزرگراه شهید صیاد شیرازی، از ساخت تونلی به طول 9 کیلومتر در دو طبقه، شامل قرارگیری لاین های رفت و برگشت بر روی هم، در امتداد این پروژه، خبر داد. شریفی گفت: "این طرح از لحاظ کیفیت،طراحی و اجرا در کشور و خاورمیانه بی نظیر است و تاکنون چنین طرحی با این ویژگی ها اجرا نشده است" . به گفته او ، دکتر قالیباف و مجموعه شهرداری درتلاشند تا پایان شهریورماه سال جاری عملیات اجرایی این طرح شروع شود. براساس پیش بینی های معاونت فنی و عمرانی عملیات ساخت و اجرای این تونل حدود 4 سال زمان نیاز دارد. معاون شهردار تهران افزود: "با اجرای این پروژه بزرگراه شهید صیاد شیرازی از میدان سپاه به بزرگراه آزادگان در جنوب تهران متصل خواهد شد".

همشهری آنلاین

26 تیر 1389

 

تونل مشترك تاسيسات در شهرك‌هاي جديد استان قم اجرا مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون عمراني استاندار قم گفت: تونل مشترك تاسيسات در آينده در شهرك‌هاي جديد استان قم اجرا مي‌شود. هوشنگ غلام‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم در پاسخ به سؤالي در ارتباط با علت عدم اجراي تونل مشترك تاسيسات در پروژه مسكن مهر استان قم خاطرنشان كرد: به دليل محدوديت زماني در مورد تاريخ بهره‌برداري از مسكن مهر به اين نتيجه رسيديم كه تونل مشترك تاسيسات را در پروژه مسكن مهر قم اجرا نكنيم. وي از اجراي تونل مشترك تاسيسات به عنوان طرحي مناسب ياد كرد و اظهار داشت: در مورد اجرا يا عدم اجراي تونل مشترك تاسيسات در پروژه مسكن مهر قم جلسات متعددي برگزار شد و نهايتا اين نتيجه حاصل آمد كه به دلايل مختلف از جمله فرصت زماني محدود اجراي پروژه مسكن مهر و همچنين هزينه‌هاي اجراي تونل مشترك تاسيسات از احداث آن در اين پروژه صرف نظر كنيم. معاون عمراني استاندار قم با اشاره به زمان مورد نياز براي مطالعه و اجراي تونل مشترك تاسيسات يادآور شد: به دليل اينكه اين كار در استان قم طرحي جديد است و بايد با دقت مناسبي به انجام برسد، تصميم بر آن شد كه تونل مشترك تاسيسات در شهرك‌هايي كه در آينده در استان قم ايجاد مي‌شود به اجرا درآيد.

خبرگزاری فارس

26/04/1389

 

ساخت تونل صدر- نيايش ظرف مدت 36 ماه

سخنگوي شهرداري تهران گفت: تونل صدر- نيايش ظرف مدت 36 ماه ساخته مي‌شود. محمدهادي ايازي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با بيان اينكه عمليات عمراني تونل صدر- نيايش آغاز شده است، گفت: پروژه تاكنون بالغ بر 15 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است. وي ادامه داد: طبق برنامه زمان بندي شده اين پروژه ظرف مدت 36 ماه از زمان شروع بايد به اتمام برسد. به گزارش فارس، تونل صدر- نيايش داراي مسير رفت و برگشت است كه در صورت احداث، سومين تونل بزرگراهي شهر تهران خواهد بود. پيش از اين، تونل رسالت در تهران احداث و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. همچنين تونل توحيد دومين تونل تهران نيز به‌زودي آماده بهره‌برداري مي‌شود. تونل صدر- نيايش از جمله شريان‌هاي اصلي شبكه ترافيك شهر تهران بوده كه از مسيرهاي اصلي اتصال شرق و غرب تهران محسوب مي‌شود. بر اساس طراحي‌هاي انجام شده تونل صدر- نيايش به صورت دو مسير رفت و برگشت مجزا از يكديگر بوده و طول هر يك از تونل‌ها تقريباً دو كيلومتر است اما زمان دقيق اجراي اين پروژه و بهره‌برداري از آن مشخص نشده است.

خبرگزاری فارس

28/04/1389

 

احداث هفت کیلومتر از خط 2 قطار شهری کرج

مدیر عامل سازمان قطار شهری کرج و حومه گفت: این مسیر در حد فاصل میدان حصارک تا سه راه رجایی شهر است که در صورت تامین اعتبار برای خرید تجهیزات، در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. به گزارش واحد مرکزی خبر، حسین واشقانی افزود: خط 2 متروی کرج به طول 30 کیلومتر با 27 ایستگاه ، شهرستان شهریار و ملارد را به کرج و سپس از طریق خیایان شهید بهشتی به کمالشهر متصل می­کند. وی گفت: از مجموع 27 ایستگاه پیش بینی شده، عملیات ساخت سه ایستگاه آغاز شده است و به زودی این ایستگاه­ها حد فاصل میدان امام خمینی (ره) تا میدان حصارک کرج به بهره برداری می رسد. واشقانی با اشاره به این که بر اساس مصوبه هیات دولت، 6 خط قطار شهری به طول حدود 100 کیلومتر در کلانشهر کرج باید ساخته شود، گفت: تاکنون 17 کیلومتر از مجموع برنامه مصوب دولت در قالب خط یک متروی کرج، به بهره برداری رسیده است و برای ساخت 83 کیلومتر باقیمانده نیز نیازمند تامین اعتبار هستیم.

همشهری آنلاین

31 تیر 1389

 

تملك 70 درصد منازل مسكوني روستاي شهرياري كوهرنگ

فرماندار شهرستان كوهرنگ گفت: در راستاي ايجاد سد و تونل سوم انتقال آب كوهرنگ افزون بر 70 درصد منازل مسكوني روستاي شهرياري در اين منطقه تملك شد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، حميدرضا فروزنده در نشست ستاد تملك اراضي منطقه بيرگان از تملك افزون بر 70 درصد منازل مسكوني روستاي شهرياري در اين منطقه خبر داد و گفت: براي تملك اين مقدار منازل مسكوني افزون بر 65 ميليارد ريال به مردم اين روستان تحويل شده است. وي افزود: جمعيت اين روستا افزون بر 279 نفر و شامل 50 خانوار است كه با درخواست مردم نسبت به تملك و تحويل خسارت منازل مسكوني اقدام و در مرحله بعدي نسبت به تملك اراضي و اشجار و مراتع و باغات آنان اقدام لازم صورت مي‌گيرد. فروزنده تصريح كرد: 660 ميليارد ريال براي تملك اراضي و املاك و اشجار و باغات هفت روستاي منطقه بيرگان كه بر اثر ايجاد سد و تونل سوم شهداي كوهرنگ از بين رفته و در بستر رودخانه قرار مي‌گيرند، تعيين شده است. فرماندار شهرستان كوهرنگ از تشكيل كميته تملك اراضي منطقه بيرگان خبر داد و گفت: در راستاي پيشبرد امور اين سد كميته‌اي از سوي وزارت نيرو در راستاي بازديد مستمر از مراحل پيشرفت، تعيين وضعيت اراضي زراعي، باغ‌ها، منازل مسكوني هر منطقه و ميزان هزينه‌هاي پرداختي به كشاورزان و اجرايي شدن سد مورد نظر تشكيل تا رفع مشكلات فراروي تملك اراضي اين سد شاهد تسريع در روند ساخت سد باشيم. وي خشكسالي را عامل اصلي كم‌ شدن آب چشمه‌هاي اين منطقه عنوان كرد و گفت: اين در حالي‌ست كه با لاينينگ تونل آب برخي از چشمه‌ها برگشت داده شد اما در واقع كم آب بودن تعدادي از چشمه‌هاي اين منطقه از پيامدهاي خشكسالي است. فروزنده خاطرنشان كرد: در صورت افتتاح تونل سوم كوهرنگ و آبگيري سد آن، هشت روستاي شهرستان كوهرنگ شامل بيدامين، شهرياري، حاجي جليل، چم‌آباد، هور بكول سفلي، هور بكول عليا، باجه‌گاه و ملك‌آباد در بستر درياچه سد قرار مي‌گيرند.

خبرگزاری فارس

11/05/1389

 

850 متر از طول تونل دوم رخ حفاري شده است

مديركل راه و ترابري چهارمحال و بختياري در جريان بازديد از مراحل ساخت تونل دوم رخ در اين استان، اظهار داشت: با احداث تونل دوم رخ و چهار خطه كردن مسير شهركرد به اصفهان فلات مركزي ايران به آب راه‌هاي آزاد كشور و بندر امام خميني(ره) متصل مي‌شود. علي عليخاني افزود: اين امر موجب توسعه استان و افزايش سرمايه‌گذاري اقتصادي در اين استان خواهد شد. عليخاني با بيان اينكه اين طرح يكي از مهم‌ترين طرح‌هاي عمراني استان است، افزود: توسعه محورهاي ارتباطي استان با استان‌هاي اصفهان، لرستان، خوزستان و كهگيلويه و بوير احمد از دستاوردهاي ارزشمند دولت نهم و دهم در است به شمار مي‌رود. مديركل راه و ترابري چهارمحال و بختياري تصريح كرد: توسعه راه‌هاي ارتباطي مولفه‌اي است كه توسعه سريع منطقه و رفاه و توليد ثروت را در استان به دنبال خواهد داشت. وي طول تونل دوم رخ را يك‌هزار و 340 متر اعلام كرد و افزود: اين در حالي‌ست كه راه‌هاي طرفين 70 كيلومتر با اعتبار اوليه 156 ميليارد ريال در دستور كار اين اداره كل قرار گرفته كه تاكنون بيش از 50 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده است. عليخاني با تأكيد بر اينكه احداث اين تونل نقش برجسته‌ و مهمي در ايمني و حمل و نقل كالا و مسافر دارد، خاطرنشان كرد: تاكنون 850 متر از طول تونل دوم رخ حفاري شده است. وي در ادامه برنامه‌هاي بازديد از پروژه‌هاي در دست اجراي اين اداره كل از روند اجرايي احداث باند دوم محور پليس‌راه شهركرد ـ بروجن بازديد كرد و گفت: باند دوم محور پليس‌راه شهركرد ـ بروجن به منظور تأمين امنيت و نزديك‌تر شدن به استانداردهاي جهاني راه و ترابري و تسريع در حمل و نقل بين مركز استان و استان‌هاي همجوار طراحي و به اجرا گذاشته شده است. مديركل راه و ترابري چهارمحال و بختياري ادامه داد: اصلاح ساختارهاي ترافيكي منطقه و تكميل شبكه راه‌هاي مهم كشور باتوجه به واقع شدن اين محور در كريدور شمال به جنوب از ديگر اهداف اجرايي احداث باند دوم محور پليس‌راه شهركرد ـ بروجن است. عليخاني طول اين پروژه را 40 كيلومتر اعلام كرد و افزود: اين طرح با اعتبار اوليه 190 ميليارد ريال در دستور كار اين اداره كل قرار گرفت كه تاكنون 30 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده است. وي خاطرنشان كرد: به منظور تكميل و بهره‌برداري از اين محور 160 ميليارد ريال اعتبار ديگر موردنياز است.

خبرگزاری مهر

13/05/1389

 

تونل ایثار در جاده یاسوج - اصفهان به بهره برداری رسید

تونل "ایثار" در محور ارتباطی یاسوج - اصفهان به بهره برداری رسید. مدیرکل راه و ترابری کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگار مهر در یاسوج، با اعلام این خبر گفت: طول این تونل 230 متر است و با تکمیل این تونل، پیچ خطرناک "تلخاب" در 80 کیلومتری یاسوج حذف می­شود. منوچهر حبیبی افزود: این پیچ خطرناک تاکنون موجب به وقوع پیوستن چندین تصادف منجر به فوت در این محور ارتباطی شده است. وی بیان کرد: برای احداث این تونل و راه اندازی سیستم روشنایی و نصب گاردریل بالغ بر 21 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است. حبیبی همچنین یادآور شد: این تونل به یاد رشادت و از خود گذشتگی مرحوم امیری، مدیرکل بحران استان که در حادثه نجات کوهنوردان در ارتفاعات دنا جان خود را از دست داد، "ایثار" نامگذاری شده است.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۲۱

 

280 میلیارد ریال برای سد کبودوال هزینه شده است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان از پیشرفت فیزیکی 78 درصدی پروژه سد کبودوال خبر داد و گفت: تاکنون برای اجرای این پروژه مهم 280 میلیارد ریال هزینه شده است. به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، ایرج حیدریان ظهر شنبه در حاشیه بازدید از سد کبودوال افزود: با اتمام سد و شبکه آبیاری و زهکشی زرینگل بیش از 10 هزار هکتار از اراضی استان سیر آب شده و اراضی منطقه از کم آبی نجات می یابد. وی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه گفت: جمع‌آوری و تنظیم سالانه 50 میلیون متر مکعب جریان‌های رودخانه‌های زرینگل و کبودوال برای توسعه و بهبود کشاورزی از جمله اهداف اجرای این طرح است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به اجزای این پروژه گفت: احداث سد مخزنی و تاسیسات مربوطه، احداث سد انحرافی زرینگل و کانال و تونل انتقال آب زرینگل - کبودوال به طول حدود سه کیلومتر، ایجاد کانال آبرسان سد به شبکه 14 کیلومتر و احداث شبکه آبیاری و زهکشی از اجزای این طرح است. حیدریان بیان کرد: با توجه به قرارگیری مجموعه سد در مجاورت آبشار کبودوال ، نزدیکی با جاده اصلی گرگان - مشهد و شهر علی آباد، اجرای این طرح فرصت‌های ویژه ‌ای برای گردشگری، تفریحی و توریستی ایجاد می‌کند. وی اظهار امیدواری کرد با اختصاص اعتبار مورد نیاز، این سد تا نیمه دوم سال 90 آماده بهره برداری شود. مدیرعامل شرکت‌ آب منطقه‌ای گلستان همچنین یادآور شد: همزمان با سفر سوم هیئت دولت به گلستان، عملیات اجرای پروژه مهم شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد قره سو و زرین گل ( کبودوال ) نیز در شهرستان علی آباد کتول آغاز می شود. حیدریان افزود: برای اجرای این پروژه که یکی از بزرگترین پروژه های شبکه آبیاری و زهکشی گلستان است 680 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز کانال انتقال آب از سد به این شبکه به طول 14 کیلومتر و به ظرفیت 6.5 متر مکعب در ثانیه احداث شده است.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۲۳

 

قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری ابلاغ شد

رئیس جمهور قانونی را ابلاغ کرد که بر اساس آن دولت مکلف است برای آماده سازی اراضی و احداث شهرهای جدید توسط وزارت مسکن و شهرسازی،‌ به احداث تونل مشترک مورد نیاز سازمان ها و شرکت های متولی خدمات شهری اقدام کند. به گزارش خبرگزاری مهر، قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب 1372 که در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده بود، برای اجرا ابلاغ شده است. بر اساس این قانون دولت مکلف است برای آماده سازی اراضی و احداث شهرهای جدید توسط وزارت مسکن و شهرسازی،‌ از محل منابع در اختیار، به احداث تونل مشترک مورد نیاز سازمانها و شرکت­های متولی خدمات شهری مانند آب و فاضلاب، برق، گاز، ‌تلفن و سایر خدمات، با رعایت اصول فنی و مسائل ایمنی مربوط به هر دستگاه با احتساب هزینه احداث به اضافه 10 درصد ایمنی مربوط به هر دستگاه اقدام کند. بر اساس این قانون ، هزینه احداث این تونلها به اضافه 10 درصد سود، از بودجه سال آینده دستگاه­ها کم یا از بهره­برداران بخش غیردولتی دریافت خواهد شد. در این قانون همچنین آمده است که منابع حاصل در حساب های درآمد - هزینه نگهداری و ضمن بودجه سنواتی و برای توسعه جدید تونل های مشترک به کار گرفته می شود. بر اساس یکی دیگر از مواد این قانون، شهرداری­ها مکلفند از محل منابع دولتی و منابع داخلی خود و با مشارکت سایر بخش ها و سایر منابع از جمله فروش اوراق مشارکت، رأساً یا از طریق شرکت­های تعاونی یا بخش خصوصی برای احداث تونل مشترک طبق طرح های مصوب اقدام کنند. بر این اساس، شهرداری ها هزینه­های احداث این تونل­ها را در صورت تأمین از اعتبارات دولتی به علاوه 10 درصد، و در صورت تأمین از منابع داخلی شهرداری­ها و اوراق مشارکت و تسهیلات بانکی به علاوه 20 درصد کارمزد سالیانه از دستگاه­های بهره بردار دریافت خواهند کرد. همچنین وزارت کشور موظف است با همکاری دستگاه­های ذیربط اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به این قانون را در مدت سه ماه تهیه و در هیئت وزیران تصویب کند.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۲۵

 

جاده یاسوج به سی سخت چهار خطه می شود

مدیرکل راه وترابری کهگیلویه و بویراحمد گفت: جاده ارتباطی یاسوج به سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد چهار خطه می شود. منوچهر حبیبی در گفتگو با خبرنگار مهر در یاسوج، افزود: با اجرای این طرح، طول محور ارتباطی یاسوج - سی سخت هفت کیلومتر کاهش می یابد. وی بیان کرد: هم اکنون طول این محور کوهستانی 35 کیلومتر است که با اجرای طرح چهارخطه به 28 کیلومتر کاهش می یابد. حبیبی یادآور شد: مرحله نخست طرح مطالعاتی این محور تا پایان تیرماه انجام شد که طی آن با بررسی های فنی و در نظر گرفتن اعتبارات مورد نیاز و مسائل زیست محیطی، گزینه تعریض جاده فعلی و احداث دو تونل و حذف نقاط حادثه خیز و پیچ­های خطرناک به تصویب رسید. وی اعتبار مورد نیاز اجرای این طرح را بالغ بر 220 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح از ابتدای سال آینده آغاز و پیش بینی می شود در صورت تامین اعتبار تا سال 95 به بهره برداری برسد. حبیبی تصریح کرد: توسعه گردشگری شهرستان دنا و شهر توریستی سی سخت، کاهش هزینه سوخت، حمل و نقل آسان، کوتاه شدن زمان سفر و بالا بردن ایمنی و ارتباط شهرستان دنا با بخش "پادنا" در شهرستان "سمیرم" استان اصفهان از مهمترین مزایای احداث این طرح است.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۲۶

 

ساخت راه آهن رشت-آستارا آغاز شد

استاندار گیلان از آغاز ساخت راه آهن رشت-آستارا با سه هزار میلیارد ریال اعتبار و تجهیز کارگاه آن خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر در رشت، روح الله قهرمانی چابک در جمع مدیران استان اعلام کرد: بر اساس توافق وزارت راه و ترابری ساخت راه آهن رشت-آستارا به طول 160 کیلومتر به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) واگذار شده است. وی ادامه داد: با بهره برداری از این خط آهن مسافت این دو شهر 20 کیلومتر کاهش می یابد، آستارا با رشت حدود 200 کیلومتر فاصله دارد. استاندار گیلان همچنین با اشاره به پیشرفت 32 درصدی راه آهن که شامل آزاد سازی مسیر، ساخت تونل ها و پل ها در مسیر قزوین تا رشت است، گفت: امسال برای تکمیل این راه آهن یک هزار میلیارد ریال اختصاص یافته است که تا پایان سال 500 میلیارد ریال دیگر نیز به آن افزوده می شود. وی عنوان کرد: برای سرعت بخشیدن به ساخت راه آهن برخی اموال بدون استفاده وزارت راه و ترابری در گیلان به فروش خواهد رسید تا برای ساخت راه آهن هزینه شود. قهرمانی چابک در ادامه با اعلام اینکه  راه آهن قزوین رشت بندرانزلی سال 91 به بهره برداری خواهد رسید، افزود: طرح ساخت راه آهن قزوین رشت بندرانزلی در سال 71 به تصویب رسید ولی ساخت آن از سال 81 آغاز شده است. وی اظهارداشت: این راه آهن که از قزوین تا بندرانزلی به طول 205 کیلومتر و در 9 قطعه ساخته می شود، می تواند سالانه 10 میلیون تن کالا و حدود چهار میلیون مسافر را جابجا کند. استاندار گیلان یاد آورشد: با بهره برداری از این راه آهن از تردد سالانه 500 هزار خودرو به گیلان جلوگیری خواهد شد.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۲۹

 

جاده یاسوج - بابامیدان به بهره برداری رسید

پس از 17 سال از آغاز عملیات اجرایی جاده یاسوج به بابامیدان، این جاده ترانزیتی مهم به بهره برداری رسید. مدیرکل راه و ترابری کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه افتتاح این جاده به خبرنگار مهر در یاسوج گفت: عملیات احداث جاده ملی یاسوج - بابامیدان به عنوان پل ارتباطی استانهای جنوبی با مرکز و شمال کشور در سال 73 آغاز شد و اکنون به پایان رسید. منوچهر حبیبی افزود: این مسیر47 کیلومتر طول دارد و دارای 9 دهانه تونل به طول5.4 کیلومتر است که بزرگترین تونل کشور به طول دو هزار و 10متر در این مسیر واقع شده است. وی بیان کرد: وضعیت فیزیکی منطقه و وجود 4.5 کیلومتر تونل در مسیر جاده یاسوج-بابامیدان روند اجرای آن را با مشکلات متعددی مواجه کرده بود که با تلاش راهسازان این امر محقق شد. وی یادآور شد: هزینه اجرای هرکیلومتر از این جاده بر اساس برآورد کارشناسان سه برابر جاده­های در دست اجرای سایر استان­ها بوده به طوری که هزینه حداقل هر کیلومتر از این مسیر حدود 20میلیارد ریال بوده است. حبیبی عنوان کرد: در مجموع طی 17 سال گذشته بیش از هزار میلیارد ریال برای احداث کامل این جاده هزینه شده است. وی بیان کرد: مسیر قدیم یاسوج-بابامیدان دارای بیش از 180 پیچ خطرناک بود که با افتتاح این جاده تمامی این پیچ ها و گردنه های خطرناک از جمله گردنه مورگاه حذف شد.

خبرگزاری مهر

۱۳۸۹/۰۵/۳۰

 

پايان حفاري طولاني‌ترين تونل مكانيزه قطار شهري كشور

مدير روابط عمومي سازمان قطار شهري شيراز از پايان عمليات حفاري طولاني‌ترين تونل مكانيزه قطار شهري كشور در شيراز خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز به نقل از روابط عمومي سازمان قطار شهري شيراز، عليرضا ديهيمي اظهار داشت: عمليات حفاري نخستين تونل مكانيزه قطار شهري شيراز با ورود دستگاه حفار (TBM) شماره يك به شفت خروجي آن به پايان رسيد. وي افزود: اين عمليات بزرگ از مهر ماه 83 تا كنون از مسير ميدان الله در شرق شيراز آغاز و پس از طي مسير در بلوار مدرس، ميدان ولي‌عصر (عج)، زند باريك، عبور از زيرگذر زند و بلوار كريم‌خان همچنين ميدان امام حسين (ع) به ميدان نمازي وارد و پس از عبور از زير محوطه بيمارستان نمازي و درمانگاه شهيد مطهري به شفت خروجي در خيابان خبرنگار وارد شد تا مراحل دمونتاژ (جداسازي دستگاه) آن به سرعت انجام شود. ديهيمي خاطرنشان كرد: اجراي اين عمليات با استفاده از پيشرفته‌ترين فن­آوري روز دنيا در زمينه حفاري تونل‌هاي درون‌شهري با كمترين خطا و انحراف از مسير انجام شد و اينك به ‌عنوان طولاني‌ترين تونل قطار شهري كشور از لحاظ كار با (TBM) مطرح است. مدير روابط عمومي سازمان قطار شهري شيراز ادامه داد: قطر خارجي حفاري انجام شده تونل‌هاي دوقلوي خط يك 6/88 متر و قطر مفيد آن از داخل برابر شش متر و داراي قطر دايره ‌است. وي گفت: به اين ترتيب عمليات 25 كيلومتري اين مسير (رفت و بازگشت) در خط يك به اتمام رسيد و به اظهار نظر بسياري از كارشناسان متخصص خارجي بازديد كننده از اين پروژه، رعايت استاندارد‌هاي لازم و كيفيت موجود حتي از تونل‌هاي مشابه در كشور‌هاي ديگر بهتر است. ديهيمي اضافه كرد: همچنين با اجراي حفاري انجام شده و پيش‌روي دستگاه (TBM)، عمليات پوشش داخلي تونل با ايمني بسيار بالا با استفاده از شش قطعه بتوني (سگمنت) انجام مي‌شود.

خبرگزاري فارس

01/06/1389

 

تكميل مراحل تملك منازل مستقر بر روي تونل بليتي نيازمند اعتبار است

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان گفت: اداره كل ميراث فرهنگي خوزستان براي تكميل مراحل تملك منازل واقع بر روي ساير املاك واقع بر روي تونل بليتي به اعتبارات جديدي نيازمند است. به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان، پرويز پورفرخي با بيان اينكه براي تملك منازل مستقر بر روي تونل بليتي در دو مرحله اعتباري از محل اعتبارات ملي تخصيص يافت، اظهار داشت: در هر مرحله مبلغي معادل 5 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شد كه 5 ميليارد به دليل نداشتن زمان كافي و سخت‌گيري‌هاي مالكان بناها براي تملك مبلغي حدود 3 ميليارد و 500 ميليون ريال جذب شده است و در فاز دوم مبلغ 5 ميليارد ريال براي تملك منازل و مغازه‌هاي مستقر بر روي تونل بليتي تخصيص يافت و در مجموع پنج باب مغازه و شش باب منزل در دو فاز توسط سازمان ميراث فرهنگي تملك شده است. وي درباره مرمت سازه‌هاي آبي تاريخي شوشتر و اقدامات صورت گرفته توسط اداره كل ميراث فرهنگي گفت: مرمت پل شادروان از آبان ماه سال 88 آغاز شده است و تا اوايل خرداد ماه سال‌جاري فعال بوده است كه به دليل گرماي زودرس و تاثير بر روي ملات‌ها در كارهاي خاص (مانند پل‌ها) با توجه به اوج گرما در خوزستان و پس از مساعد شدن شرايط پروژه مرمتي كامل مي‌شود. مدير كل ميراث فرهنگي خوزستان ادامه داد: كارشناسان اين اداره در حال بررسي طرح‌هاي گذشته و ارائه طرح مناسب و در خور اين پروژه جهاني هستند. پورفرخي با اشاره به اينكه مرمت مسجد جامع شوشتر از سال 84 آغاز شده و تاكنون ادامه دارد، خاطر نشان كرد: با توجه به پيش‌بيني اعتبار در سال 89 به دليل حضور نمازگزاران و برگزاري نماز جمعه در اين مكان پروژه بدون وقفه در حال انجام است و بخش اعظمي از طاق شبستان مسجد تكميل و آماده بهره‌برداري است. وي همچنين درباره مرمت پل بند گرگر گفت: پس از رانش ضلع شمالي پل بند گرگر در تيرماه سال 88 كارگاه مرمت استحكامي و استحفاظي از مهرماه 88 توسط پيمانكار آغاز شد و باتوجه به مشكلاتي كه سازمان آب و برق با ادامه عمليات اجرايي اين پروژه داشته است كار در اواخر دي ماه تعطيل شد. پورفرخي افزود: طي برگزاري جلسات متعدد با سازمان آب و برق خوزستان و اداره كل ميراث فرهنگي خوزستان و مديريت بحران استانداري مشكلات برطرف شد كه با هماهنگي فرمانداري فعاليت كارگاه در اوال اسفند ماه 88 آغاز شد و تا نيمه مرداد89 ادامه داشته است. وي بيان كرد: در حال حاضر استحكام بخشي و شمع‌كوبي طرح سازه‌اي بر اساس موافقتنامه به پايان رسيده و جزئيات و روند كار در دستور كار شوراي فني استان قرار گرفته است و با توجه به ضرورت تكميل و حفاظت از اين اثر منحصر به فرد اداره كل ميراث فرهنگي خوزستان اقدام به رايزني با مشاور كرد تا با هماهنگي كارشناسان اين اداره كل طرح نهايي تكميل و پيشنهاد شد و پس از مبادله موافقتنامه سال 89 انجام مراحل فاز بعدي آغاز مي‌شود. پورفرخي در پايان گفت: مهم‌ترين موضوع اينكه تا پايان عمليات تثبيت ديواره، حفاظت و مرمت پل بند گرگر بايد از وارد آوردن بار ديناميكي بيشتر به بستر پل در تردد خودروها و وسايط نقليه سنگين پس از نيمه شب به وسيله مسئولان مربوط شهرستاني جلوگيري به عمل آيد و همچنين لوله آب مسير پل نيز براي ادامه عمليات حفاظتي بايد به وسيله سازمان ذي‌ربط تغيير مسير داده تا مسير آب آشاميدني با آسيب احتمالي روبه‌رو نشود.

خبرگزاري فارس

03/06/1389

 

حفاری تونل شمالی تونل صدر-نیایش آغاز شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ضمن اعلام این خبر، گفت: "پل فلزی سنگین روی جوی خیابان ولیعصر نیز برای رفت و آمد ماشین آلات اجرا شده است". علاوه بر این در کارگاه مدرس هم حفاری تونل دسترسی به تونل های شمالی و جنوبی تکمیل شده است. مازیار حسینی، معاون فنی عمران شهرداری تهران اعلام کرد:" عملیات اجرایی این تونل که بار ترافیکی بزرگراه های نیایش و صدر را کاهش می­دهد، با استقرار 9 کارگاه در بزرگراه مدرس، صدر و انتهای خیابان گل آذین- پارک نونهالان- ضلع شمالی بزرگراه صدر- خیابان ولیعصر( پارک ملت) - کردستان، نیایش- کارگاه مرکزی پارک ملت- نیایش- ملاصدرا- گلشهر انجام‌ می‌شود".

تونل صدر نیایش با دو تونل رفت و برگشت به طول 5265 متر طراحی شده و بر اساس طرح مهندسی پروژه پهنای تونل های رفت و برگشت، هر یک 16 متر است و در مسیر غرب به شرق بزرگراه نیایش در تقاطع خیابان ولیعصر و مسیر شرق به غرب بزرگراه صدر( ورودی بزرگراه های چمران و مدرس) واقع شده و بزرگراه های صدر نیایش را دو تونل رفت و برگشت به هم متصل می کند. در اجرای این پروژه دو روش" تونلی" و " کندوپوش" برای ساخت سازه های زیرزمینی در نظر گرفته شده است. در ضمن،حسینی توضیح داد: "هم‌زمان با عملیات اجرایی تونل صدر نیایش، اقدام لازم برای بر طرف شدن معارضان تاسیساتی در جریان بوده و پیش بینی می شود حفاری تونل های شمالی در کارگاه کردستان و تونل جنوبی در کارگاه ولیعصر و عملیات اجرایی در محدوده کارگاه مدرس و آفریقا، همچنین حفاری تونل دسترسی در کارگاه گلشهر در سه ماه آینده اجرایی شود". معاون فنی عمران شهرداری تهران درخصوص مشکلات و موانع این پروژه که از بزرگ ترین پروژه های عمرانی مدیریت شهری محسوب می شود، گفت:" در این پروژه ، تاسیسات زیرزمینی، زمین های معارض، جابجایی درختان، مسایل مالی و نقدینگی پروژه، همچنین فرایند تامین دیدگاه های تکمیلی کارفرما در طراحی پروژه، ازجمله مسایل و مشکلاتی است که با آن مواجهیم". بر این اساس، عملیات حصارکشی و تجهیز کارگاه، احداث ساختمان ها و کانکس های کارگری، حفر گمانه شناسایی و حفاری رمپ و تونل های شمالی و جنوبی به سمت شرق و غرب در محدوده رمپ، همچنین ساخت ازمایشگاه مرکزی پروژه از جمله فعالیت های پروژه به صورت تجمعی است.

همشهری آنلاین

09/06/1389

 

احداث نخستين تونل آذربايجان غربي در محور شاهين دژ - تكاب

مديركل راه و ترابري آذربايجان غربي گفت: نخستين تونل آذربايجان غربي در محور شاهين‌دژ ـ تكاب احداث مي‌شود. عليرضا رحمان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اروميه، اظهار داشت: احداث نخستين تونل آذربايجان غربي در محور شاهين‌دژ ـ تكاب به طول 340 متر، يكي از طرح‌هاي بزرگ راهسازي استان است و با توجه به بار ترافيك سنگين محور شاهين‌دژ ـ تكاب، احداث اين تونل علاوه بر دگرگوني ضريب ايمني اين محور، آمار تصادفات جاده‌اي منطقه به شكل قابل توجهي نزول خواهد كرد. وي احداث نخستين تونل آذربايجان غربي در محور شاهين‌دژ - تكاب به طول 340 متر را در استانداردسازي راه‌هاي ارتباطي جنوب استان موثر دانست و اضافه كرد: پروژه بازسازي آسفالت محور تكاب - شاهين‌دژ به طول 145 كيلومتر از سال 86 آغاز شده و هم‌اكنون با پيشرفت اجرايي مناسب در دست اقدام است. اين مقام مسئول تصريح كرد: امسال عمليات چهار خطه كردن 4.5 كيلومتر از محور تكاب - شاهين‌دژ و بهسازي و آسفالت 10 كيلومتر از قطعه دوم اين محور اجرايي مي‌شود. رحمان‌زاده كل اعتبار لازم براي بهسازي و آسفالت محور مياندوآب - شاهين‌دژ - تكاب را يك هزار ميليارد ريال برآورد كرد و افزود: از اين اعتبار امسال 50 ميليارد ريال تخصيص خواهد يافت و تاكنون 70 درصد اعتبار سال جاري تامين شده است. اين مقام مسئول اضافه كرد: اجراي پروژه ملي بهسازي و تعريض محور اصلي شاهين‌دژ ـ تكاب به طول 155 كيلومتر، يكي ديگر از طرح‌هاي بزرگ راه‌سازي استان در شهرستان شاهين‌دژ است و با توجه به نقش كليدي اين محور در اتصال دو شهرستان شاهين‌دژ و تكاب، تحولات بي‌شماري با بهره‌برداري از اين طرح در منطقه رقم مي‌خورد. وي افزود: بزرگراه اروميه ـ سرو به طول 50 كيلومتر، بزرگراه اروميه - سلماس به طول 75 كيلومتر و نيز بزرگراه شهيد كلانتري به طول 30 كيلومتر، بزرگراه مياندوآب ـ كرمانشاه به طول 90 كيلومتر، بزرگراه سلماس - خوي - ايواوغلي به طول 70 كيلومتر از ديگر طرح‌هاي عمراني بخش راه و ترابري استان به شمار مي‌آيد.

خبرگزاري فارس

21/06/1389

 

تونل‌هاي دوقلوي شيبلي به بهره‌برداري مي‌رسد

استاندار آذربايجان شرقي از آغاز بهره‌برداري از تونل‌هاي دوقلوي شيبلي با حضور رئيس جمهور در آبان ماه امسال خبر داد. احمدعليرضا بيگي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز اظهار داشت: اين پروژه عمراني قرار بود شهريور ماه امسال تكميل شود كه به دلايلي با تاخير پيش آمده آبان ماه به بهره‌برداري مي‌رسد. وي با بيان اينكه اين تونل‌ها با حضور رئيس جمهور به بهره‌برداري مي‌رسند، ادامه داد: با آغاز بهره‌برداري از اين پروژه عمراني، بزرگراه پيامبر اعظم (ص) مراحل تكميلي خود را طي مي‌كند.

اين گزارش مي‌افزايد، قطعه ـ 2 الف بزرگراه پيامبر اعظم (ص) 1.9 كيلومتر طول دارد كه 2 هزار و 522 متر طول تونل و 6 هزار و 578 متر راه به عرض 23.11 متر و 31.4 متر عرض در داخل تونل را شامل مي شود. همچنين براي احداث اين تونل 279 هزار متر مكعب حفاري،991 هزار و 801 متر مكعب خاكريزي راه، 431 هزار و 155 متر مكعب خاكبرداري راه ، 57 هزار و 200 متر مكعب حجم بتن و 30 هزار و 542 متر مكعب حجم بتن ابنيه را شامل مي شود. اين گزارش حاكي است، به گفته پيمانكار اين پروژه قرار بود كه در مدت 36 ماه تكميل و به بهره‌برداري برسد كه به دلايل مختلفي اين پروژه با تاخير تكميل مي شود. گزارش فارس اضافه مي‌كند، با بهره‌برداري از تونل‌هاي دوقلوي شيبلي بخش اعظمي از بزرگراه «تبريز ـ تهران» تكميل و ميزان تصادفات در منطقه شيبلي كه يكي از پر حادثه‌ترين نقاط جاده‌اي كشور است، كاهش چشمگيري مي‌يابد.

خبرگزاري فارس

30/06/1389

 

 

 

بهار 1389

 

 

 

بهره‌برداری از بزرگترین تونل ریلی - شهری تا پایان سال 91

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از برنامه انتقال بخشی از خط آهن تهران- تبریز به زیرزمین خبر داد و اعلام کرد بزرگترین تونل ریلی - شهری ایران تا پایان سال 1391 افتتاح می شود. به گزارش خبرنگار مهر، عبدالعلی صاحب محمدی در جریان بازدید از پروژه انتقال خط آهن تهران تبریز در محدوده تهران به زیر زمین، گفت: این تونل با 8 کیلومتر طول و 2 کیلومتر ورودی و خروجی بزرگترین تونل کشور به لحاظ جاده ای، شهری و یا ریلی است که تاکنون در کشور اجرا می شود. معاون وزیر راه و ترابری با بیان اینکه یکی از دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این تونل 4 خطه بودن آن است، اظهار داشت: اجرای این طرح کشور را به توانایی خوبی در احداث تونل خواهد رساند. مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مشکلات ایجاد شده در مناطق جنوب شهر تهران به ویژه مناطق 17 و 18 به لحاظ رد شدن خط آهن از میان محل زندگی آنها اشاره کرد و گفت: در ابتدا طول این تونل 4150 متر بود که با دستور رئیس جمهور برای حل مشکلات مردم طول این تونل به 8 کیلومتر افزایش یافت. صاحب محمدی با بیان اینکه هم اکنون قطارها در این مسیر از یک خط فرعی ایجادی عبور می کنند، تصریح کرد: این پروژه در 2 فاز اجرا می شود که تا کنون فاز یک دارای 41 درصد پیشرفت فیزیکی و با احتساب مسیر فرعی ایجادی 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، همچنین با اضافه شدن فاز 2 به این طرح کل پروژه پیشرفتی در حدود 25 درصد داشته است. وی در خصوص فازهای این طرح تصریح کرد: فاز اول این طرح طولی در حدود 5هزارو 808 متر با احتساب رمپهای ورودی و خروجی داشته است که برآورد هزینه آن 950 میلیارد ریال بوده و زمان تحویل آن تا اردیبهشت ماه سال 1390 اعلام شده بود. این مقام مسئول با اعلام اینکه این پروژه در پایان سال 1390 به بهره برداری می رسد، در خصوص فاز 2 طرح گفت: در این فاز برای حل مشکلات مردم اهالی مناطق 17 و 18، طول تونل با احتساب رمپ­های وروردی و خروجی به 10 کیلومتر افزایش یافت که هزینه اجرای آن 2 هزار و 600 میلیارد ریال برآورد شده است.

صاحب محمدی در خصوص زمان اتمام پروژه اظهار داشت: با توجه به مشکلات مردم ساکن در حومه این منطقه، تلاش راه آهن بر اتمام بدون تاخیر است و حتی امیدواریم این طرح را از زمان اعلام شده نیز سریع­تر افتتاح کنیم. این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: پیش بینی های لازم برای رفع آلودگی هوا و آلودگی شدید صوتی ناشی از عبور قطارها در تونل نیز انجام شده است. وی یکی از مهمترین مشکلات موجود بر سر راه این طرح را معارضینی از جنس تاسیسات شهری اعلام کرد و اظهار داشت: تا کنون اکثر قریب به اتفاق این موانع برطرف شده است. معاون وزیر راه و ترابری با بیان اینکه تا کنون در حدود 45 درصد از اعتبار 2 هزار و 600 میلیارد ریالی این پروژه تامین شده است، تصریح کرد: در سال 88 در حدود 530 ملیارد ریال از اعتبار مورد نیاز این پروژه و در سال جاری نیز 610 میلیارد ریال دیگر از اعتبار پروژه تامین شد که در مجموع یکهزار و 14 میلیارد ریال از سوی دولت تامین اعتبار شده است. مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با قول تسویه طلب 180 میلیارد ریالی پیمانکاران این طرح همزمان با اولین تخصیص دریافتی از خزانه، اظهار داشت: علیرغم وجود مشکلات مالی این پروژه در سال 88 با توجه به نگاه ویژه رئیس جمهور و مسئولان به این طرح، در سال جاری هیچگونه مشکل مالی وجود نخواهد داشت و هر چه پیمانکاران بتوانند انجام دهند تامین اعتبار خواهند شد.

 

خبرگزاری مهر

20 فروردین 1389

 

تونل گلستان در كرمان افتتاح مي‌شود

فرماندار سيرجان از افتتاح تونل گلستان در كرمان تا خرداد ماه سال جاري خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان، محمدعلي توحيدي در جلسه شوراي اداري شهرستان سيرجان اظهار داشت: با افتتاح اين تونل دوبانده شدن اين محور پرترافيك به اتمام مي‌رسد. وي افزود: در سال گذشته 230 ميليارد ريال از اعتبارات استاني و بيش از سه برابر اين مبلغ از اعتبارات ملي در سيرجان جذب شده و در سال جاري نيز اين اعتبارات با افزايش 10 درصدي برنامه‌ريزي شده است. فرماندار سيرجان خاطرنشان كرد: كار روشنايي دو كيلومتر از محور سيرجان به زيدآباد به زودي به بهره‌برداري مي‌رسد و در سال جاري بستر كار در محورها و جاده‌هاي شهري و روستايي شهرستان فراهم است. توحيدي تصريح كرد: بيش از يك ميليون نفر مسافر نوروزي در تعطيلات وارد سيرجان شدند كه قريب 60 هزار نفر اسكان و بيش از 200 هزار نفر از جاذبه‌هاي ديدني اين شهرستان بازديد كردند.

 

خبرگزاری فارس

26 فروردین 1389

 

عملیات اجرایی تونل گردنه قلاچه ایلام کلنگ زنی شد

کلنگ تونل محور ارتباطی ایلام - کرمانشاه در "گردنه قلاجه" با حضور معاون وزیر راه و ترابری و مسئولان استانی به زمین زده شد. به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور صبح چهارشنبه (15 اردیبهشت ماه) گفت: اکنون کار مطالعاتی نهایی این تونل به طول 2200 متر توسط کارشناسان در دست اقدام است. وی ادامه داد: عملیات اجرایی این طرح پس از تکمیل نهایی طرح مطالعاتی ظرف سه ماه آینده آغاز می شود. یکی از نمایندگان استان ایلام در مجلس نیز گفت: اجرای این طرح در کوتاهی مسیر استانهای غرب کشور به ویژه ایلام - کرمانشاه بسیار حایز اهمیت است. داریوش قنبری بیان کرد: با بهره برداری از این طرح زمینه لازم برای تسهیل در تردد غرب کشور و استان ایلام فراهم می شود. احداث اين تونل سبب حذف نقاط حادثه‌خيز محور ارتباطي شمالي استان ايلام به استان كرمانشاه مي‌شود. وی اظهار داشت: 420 میلیارد ریال اعتبار اولیه برای اجرای این طرح ملی اختصاص یافته است.

 

خبرگزاری مهر

15 اردیبهشت 1389

 

تونل انتقال آب كاكارضا به خرم‌آباد با 120 ميليارد ريال اعتبار تكميل مي‌شود

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت آب منطقه‌اي لرستان گفت: براي تكميل نهايي و بهره‌برداري از طرح تونل انتقال آب كاكارضا به خرم‌آباد 120 ميليارد ريال اعتبار نياز است. اميرحمزه ‌حقي آبي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: عمليات اجرايي طرح تونل انتقال آب كاكارضا به خرم‌آباد با اعتبار اوليه 67 ميليارد و 612 ميليون ريال در سال 1383، توسط شركت آب منطقه‌اي لرستان و از طريق شركت مجري طرح آغاز شده است. وي افزود: با بهره‌برداري كامل از خط انتقال آب رودخانه كاكارضا، 55 ميليون متر مكعب آب مصرفي و شرب مورد نياز شهر خرم‌آباد تأمين مي‌شود. مدير عامل شركت آب منطقه‌اي لرستان گفت: مهم‌ترين هدف از اجراي طرح انتقال آب رودخانه كاكارضا به منطقه خرم‌آباد، تأمين آب زراعي براي اراضي ديم اطراف شهر خرم‌آباد است كه بر اساس طرح تهيه شده در مرحله نخست اجرايي حدود 3 هزار و 600 هكتار از اراضي اين منطقه سيراب مي‌شود. حقي‌آبي خاطرنشان كرد: همچنين با اجراي مرحله دوم اين طرح و آبگيري سدهاي سراب تلخ و مخمل كوه، سطح اراضي آبخور اين طرح به بيش از 9 هزار و 800 هكتار افزايش مي‌يابد. وي اجراي طرح انتقال آب كاكارضا را از جمله طرح‌هاي آبرساني مهم استان دانست و افزود: با اجراي كامل اين طرح، علاوه بر تأمين آب مورد نياز اراضي كشاورزي منطقه، مي‌توان براي تأمين آب آشاميدني مورد نياز شهر خرم‌آباد نيز برنامه‌ريزي كرد. مدير عامل شركت آب منطقه‌اي لرستان تصريح كرد: عمليات اجراي طرح تونل انتقال آب به طول 3 هزار و 107متر اجرا شده و حوضچه ترتيب اين تونل نيز به طول 50 متر احداث شده است. حقي‌آبي افزود: كانال انتقال اين طرح نيز با ظرفيت 15 متر مكعب در ثانيه با طول 382 متر در دست ساخت است. حقي‌آبي بيان داشت: براي اجراي اين طرح تاكنون 61 ميليارد و 712 ميليون ريال اعتبار هزينه شده و تكميل نهايي و بهره‌برداري كامل طرح، نيازمند اعتباري بالغ بر 120 ميليارد ريال است. وي گفت: طرح بند انحرافي كانال و تونل انتقال آب كاكارضا علاوه بر تأمين بلند مدت آب شرب شهر خرم‌آباد حدود 10 هزار هكتار از اراضي كشاورزي شمال شهرستان خرم‌آباد را نيز سيراب مي‌كند.

 

خبرگزاری فارس

7 اردیبهشت 1389

 

بازديد سفيران 15 كشور از تونل انتقال آب كرج به تهران

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شركت آب منطقه اي تهران سفراي 15 كشور از تونل انتقال آب كرج به تهران بازديد كردند، در اين بازديد كه به منظور معرفي دستاوردها و توانمنديهاي مهندسان ايراني در صنعت آب و انرژي برگزار شد، مقام هاي عاليرتبه سفارتخانه‌هاي گامبيا، نيجريه، اوگاندا، بلژيك، يمن، اروگوئه، ساحل عاج ،كويت، غنا، اردن، اكوادور، بنگلادش، ژاپن،آفريقاي جنوبي و روسيه حضور داشتند. در اين مراسم شفيعي مجري طرح ضمن اشاره به آغاز مطالعات اين طرح از سال 80 گفت: از سال 84 عمليات اجرايي طرح تونل انتقال آب از كرج به تهران شروع شد و قطعه اول اين تونل به طول 16 كيلومتر پايان يافته است. شفيعي افزود: هدف از اجراي اين طرح، جايگزيني سيستم هاي موجود انتقال و تصفيه آب شهر تهران، فراهم كردن امكان بررسي، بازسازي و اصلاح سيستم هاي موجود انتقال و تصفيه آب در تهران و آبرساني به مناطق گسترش يافته در محدوده شمال و شمال غرب تهران بزرگ است. وي ادامه داد: قرار است به وسيله اين تونل ،آب رودخانه كرج از سد تنظيمي اميركبير به وسيله تونل به تصفيه‌ خانه تهران منتقل و به اين شكل آب اين رودخانه بدون پيمودن مسير 30 كيلومتري سد تا آبگير بيلقان به‌طور مستقيم به تهران، سرازير مي‌شود و هدف از احداث آن، سوار شدن آب به تراز بالا است و اميدواريم كه در شرايط بحراني بتوانيم آب سدهاي طالقان و كرج را همزمان به تهران منتقل كنيم. بر اساس اين گزارش،ركورد حفاري و لاينينگ 16 هزار متر تونل بلند از يك دهانه در مدت 1000 روز با استفاده از سگمنت هاي تتراگونال يونيورسال، ركورد حفاري روزانه 39 متر در خردادماه سال 86 ، ركود حفاري ماهانه 805 متر در شهريور همان سال از موارد نادر در پروژه هاي تونل سازي در كشور و قابل طرح در سطح پروژه هاي جاري در جهان است.

 

خبرگزاری فارس

21 اردیبهشت 1389

 

ساخت تونل امیرکبیر 5/7 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از پیشرفت فیزیکی 5/7 درصدی تونل امیر کبیر خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این تونل از فروردین ماه سال جاری آغاز شده است و حدود 24ماه به طول می انجامد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مازیار حسینی با اعلام این خبر گفت: حجم زیاد وسایل نقلیه در ساعات اوج تخلیه و بارگیری در خیابانهای منتهی به بازار تهران، موجب طراحی این تونل شد که ارتباط زیرزمینی از سه راه امین حضور به بزرگراه امام علی (ع) را برقرار می کند. حسینی با بیان اینکه در شبکه های زیر گذر به طور معمول تقاضای رفت وآمد تغییر نمی کند بلکه بخشی از ترافیک اصلی به زیرزمین منتقل می شود، افزود: در چنین شرایطی رفت و آمد در دسترسیهای محلی به سهولت انجام می شود که مهمترین هدف از احداث تونل امیر کبیر نیز به همین منظور برای خارج کردن بار سنگین ترافیک در ساعات اوج رفت و آمد شبانه روز این محدوده است. معاون شهردار تهران تصریح کرد: تامین دسترسی های خروجی از مناطق تجاری بازار در هنگام حجم ترافیک و خروجی های اضطراری نیز از دیگر ویژگیهای این تونل است و با ساخت این تونل هیچ بار اضافی ترافیکی به این منطقه تحمیل نمی شود. به گفته وی، ابتدای این طرح سه راه امین حضور در بخش غربی و اتصال آن به بزرگراه امام علی (ع) در بخش شرقی است که در مسیر دو جناق گذرهای شهید درودیان و خیابان کرمان ایجاد می شود و از قسمت زیرین نیز از خیابانهای 17 شهریور شکوفه و کرمان به سمت بزرگراه می رود. معاون شهردار تهران طول تونل امیر کبیر را در مسیر تک لاین 800 متر و در مسیر این دو جناق، هر کدام 700 متر اعلام کرد که در مجموع با دسترسیهای در نظر گرفته شده بیش از 2200 متر است. حسینی بخشی از روش ساخت تونل را به شیوه اتریشی با حفاری و پاشیدن بتن در محل عملیات دانست و افزود: پس از افزایش مقاومت و تثبیت موقت آن بتن ریزی در جداره اصلی تونل انجام می شود.

 

خبرگزاری مهر

28 اردیبهشت 1389

 

عمليات اجرايي ساخت طرح تونل كبيركوه در ايلام آغاز شد

عمليات اجرايي ساخت طرح تونل كبيركوه با حضور وزير راه و ترابري و شماري از مسئولان محلي در ايلام آغاز شد. به گزارش خبرگزاري فارس از ايلام، وزير راه و ترابري در آغاز اين عمليات اظهار داشت: ساخت طرح تونل كبيركوه در حد فاصل شهرستان‌هاي دره‌شهر و آبدانان امروز (30/02/1389) ‌آغاز مي‌شود. حميد بهبهاني اظهار داشت: كل مسير محور ارتباطي فعلي شهرستان‌هاي آبدانان و دره‌شهر در مجموع 150 كيلومتر است. وي ادامه داد: با بهره‌برداري از اين طرح راهسازي در جنوب استان ايلام در مجموع 50 كيلومتر از كل مسير كوتاه مي‌شود. اين مسئول اضافه كرد: اميدواريم ظرف 4 تا 5 سال آينده اين طرح راهسازي در استان ايلام به اتمام برسد و مردم از مزاياي آن بهره‌مند شوند.

وزير راه و ترابري گفت: مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با موضوع بايد در اين راستا و تسريع در روند ساخت اين پروژه بزرگ به كمك اداره كل راه و ترابري بشتابند. نماينده مردم آبدانان، دهلران و دره‌شهر در مجلس شوراي اسلامي در مراسم كلنگ زني از اين طرح نيز گفت: ساخت تونل كبيركوه از خواسته‌هاي ديرينه مردم شهرهاي جنوبي استان به ويژه دره‌شهر و آبدانان در جنوب استان ايلام است. علي عزتي اظهار داشت: اين مهم نيز با تلاش و پيگيري مسئولان در استان ايلام به ثمر نشست و كلنگ اين طرح به زمين زده شد.

 

خبرگزاری فارس

30 اردیبهشت 1389

 

ریل گذاری خط 4 مترو با حضور شهردار تهران شروع شد

مراسم بهره برداری از ماشین حفار (TBM) خط 7 متروی تهران و عملیات ریل گذاری خط 4 مترو از ایستگاه میدان انقلاب تا آزادی با حضور شهردار تهران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، دستگاه حفار اتوماتیک "TBM" قابلیت حفر 10 متر تونل در یک جبهه کاری در یک روز را دارد و با به کارگیری همزمان چهار دستگاه حفار اتوماتیک در تونلهای متروی تهران (خط 7 دو دستگاه، خط 3 یک دستگاه، خط 6 یک دستگاه) در مدت سه سال حفر تونلها تکمیل می شود و استفاده از این نوع دستگاهها علاوه بر افزایش سرعت ساخت، ایمنی و کیفیت را نیز بالا می برد.

بر اساس این گزارش، محل ورود دستگاه حفار پروژه خط 7 مترو تقاطع بزرگراه شهید نواب صفوی و خیابان قزوین در نظر گرفته شده است که این دستگاه پس از حمل به تهران در محل شفت در عمق 23 متری از سطح زمین مونتاژ شده است. خط 7 متروی تهران به طول 27 کیلومتر دارای 25 ایستگاه است و این خط از شهرک امیرالمومنین (ع) واقع در منطقه جنوب شرق تهران شروع و پس از عبور از تقاطع محلاتی، 17 شهریور و میدان محمدیه در تقاطع نواب قزوین تغییر جهت داده و در ادامه بزرگراه نواب مسیر آن ادامه یافته و به موازات تونل توحید و عبور از برج میلاد در منطقه سعادت آباد در شمال غرب تهران پایان می یابد.

بر اساس این گزارش، صبح امروز (۱۳۸۹/۰۳/۰۱)عملیات ریل گذای خط 4 مترو از ایستگاه میدان انقلاب و میدان آزادی به طول شش کیلومتر و با استفاده از 24 کیلومتر ریل آغاز شد که عملیات این بخش تا نیمه شهریور سال جاری تمام می شود. همچنین خط 4 متروی تهران به صورت زیر زمینی به طول 21 کیلومتر یکی از مهمترین کریدورهای شرق به غرب متروست که از اکباتان تا میدان شهید کلاهدوز ادامه دارد. بر اساس این گزارش همچنین امروز (۱۳۸۹/۰۳/۰۱) کارخانه قطعات پیش ساخته بتنی (سگمنت) خط 3 متروی تهران نیز با حضور شهردار تهران افتتاح شد. این کارخانه در منطقه قلعه مرغی محدوده بزرگراه جوانه بنا شده است و ظرفیت تولید سگمنت 120 قطعه در روز را دارد.

 

خبرگزاری مهر

1 خرداد 1389

 

حفاري تونل مترو اهواز تا 3 ماه آينده آغاز مي‌شود

مدير عامل سازمان قطار شهري اهواز از آغاز عمليات حفاري تونل قطار شهري تا سه ماه آينده خبر داد. عباس هلاكويي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز با اشاره به سفر استاندار خوزستان به همراه وزير راه و ترابري به چين در هفته گذشته به منظور رفع مشكلات قطار شهري اظهار داشت: بر اساس گزارشات دريافتي، عمليات باز و بسته‌بندي دستگاه تونل‌زني TBM از هفته گذشته آغاز شده است و تا سه هفته به طول مي‌انجامد. وي زمان لازم براي انتقال دستگاه TBM از داليان چين به بندر امام را حدود يك ماه عنوان و اظهار اميدواري كرد: با احتساب زمان لازم براي بسته‌بندي تا حدود دو ماه ديگر اين دستگاه به اهواز برسد. هلاكويي با بيان اينكه دستگاه تونل‌زني پس از انتقال به محل مورد نظر مونتاژ و اصطلاحا دوباره متولد مي‌شود، زمان لازم براي تولد دوباره اين دستگاه را حدود يك ماه ذكر كرد و افزود: يك هيئت چيني به منظور بررسي مكان و رفع اشكال فني احتمالي آغاز كار دستگاه TBM وارد اهواز شدند. وي با تاكيد بر اينكه براي آغاز هر چه سريع‌تر كار نهايت تلاش صورت مي‌گيرد، اظهار اميدواري كرد: بزرگ‌ترين عمليات اجرايي پروژه قطار شهري اهواز يعني حفاري تونل، در صورت عدم بروز مشكل خاص تا سه ماه آينده آغاز شود؛ اين در حالي‌است كه پيش از اين قرار بود دستگاه TBM ارديبهشت ماه وارد اهواز شود. به گفته وي، يك اكيپ چيني به همراه دستگاه به اهواز مي‌آيد و تا 500 متر نخست، حفاري تونل را تضمين مي‌كند.

اين مسئول با اشاره به اينكه براي اتمام كار مترو در موعد مقرر در سال 92 به چهار دستگاه TBM نياز است و با اين تعداد دستگاه روند اجراي پروژه قطار شهري اهواز متحول مي‌شود، اظهار داشت: علاوه بر دو دستگاه ياد شده سفارش خريد دو دستگاه ديگر به كشور آلمان داده شده كه مراحل نهايي عقد قرارداد را مي‌گذراند. وي موانع موجود در خريد دو دستگاه تونل‌زن جديد را عدم تامين اعتبار يا تحريم اقتصادي كشور عنوان كرد و گفت: در صورت بروز اين مشكلات براي استفاده هر چه سريعتر شهروندان اهوازي از اين پروژه، بهره‌برداري از فاز نخست قطار شهري اهواز از سه راه فرودگاه تا پارك حجاب با دو دستگاه موجود در اولويت قرار مي‌گيرد، كه در صورت عدم دستيابي به دو دستگاه ديگر فاز نخست پروژه تا سال 92 قابل بهره‌برداري خواهد بود.

هلاكويي خاطرنشان كرد: همزمان نيز تامين اعتبارات لازم، توافق براي تحويل دو دستگاه TBM ديگر و آماده‌سازي ايستگاه‌هاي فاز دوم نيز پيگيري مي‌شود. وي تاكيد كرد: از 10 ايستگاه فاز نخست، آماده‌سازي هشت ايستگاه در حال حاضر مراحل نهايي را طي مي‌كنند كه تا رسيدن TBM كاملا آماده مي‌شوند. مديرعامل قطارشهري اهواز قيمت دو دستگاه TBM را حدود 20 ميليون دلار و تجهيزات مورد نياز كار با اين دستگاه‌ها را حدود 18 ميليون دلار عنوان كرد و اذعان داشت: تمام اعتبارات هزينه شده از منابع داخلي كشور بوده و فاينانسور چيني اين پروژه تا كنون هيچگونه سرمايه‌گذاري انجام نداده كه با توجه به نياز اين پروژه به اعتبار بيشتر، تا زمان رسيدن به مرحله الكتريكي و تكنيكال پروژه به فاينانسور فرصت آوردن سهم خود داده، در غير اين‌صورت از آنها خلع يد مي‌شود.

وي همچنين از آغاز آماده‌سازي سه ايستگاه دانشگاه، صدا و سيما و سازمان آب و برق خبر داد. هلاكويي در ادامه با اشاره به اينكه هنوز سهم قطارشهري در بودجه ابلاغ نشده است، پيش‌بيني كرد: اعتبارات سال‌جاري حدود 120 ميليارد تومان باشد. به گفته وي، سال گذشته از 80 ميليارد تومان اعتبار ابلاغ شده 70 درصد تخصيص و همه آن جذب شد. وي افزود: مقرر شده از محل ذخيره ارزي نيز به متروي اهواز 110 ميليون دلار پرداخت كه تا پايان خرداد اين مصوبه بايد ابلاغ شود. هلاكويي در مورد اعتبارات امسال متروي ديگر كلانشهرها اظهار داشت: به جز تهران كه هميشه بودجه خاص مي‌گيرد، از پنج شهر اهواز، مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز و كرج، مشهد كه در مرحله خريد واگن است اعتبارات به مراتب بيشتري دريافت مي‌كند، اما باقي شهرها اعتبار تقريبا يكساني مي‌گيرند.

 

خبرگزاری فارس

22 خرداد 1389

 

ورود دومين دستگاه حفار مكانيزه تونل‌هاي قطار شهري به شيراز

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان قطار شهري شيراز گفت: دومين دستگاه حفار مكانيزه تونل‌هاي قطار شهري شيراز امروز (پنج‌شنبه 27 خرداد) با حضور مسئولان استان فارس وارد ميدان نمازي مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز به نقل از روابط عمومي سازمان قطار شهري شهرداري شيراز، عليرضا ديهيمي اظهار داشت: دستگاه حفار مكانيزه TBM پس از طي 12 كيلومتر حفاري در عمق حداكثر 17 متري سطح زمين از ميدان الله به سمت ميدان نمازي شيراز در حركت بوده است. وي افزود: عمليات حفاري مكانيزه در مسير‌هاي بلوار مدرس، ميدان وليعصر (عج)، خيابان زند باريك و عبور از زير زيرگذر كريم‌خان زند به پايان رسيده است و هم‌اكنون با حضور در ميدان نمازي اجراي باقيمانده عمليات حفاري به‌ طول 500 متر به سمت درمانگاه شهيد مطهري را ادامه مي‌دهد. ديهيمي خاطرنشان كرد: با اجراي اين عمليات محور شرق به غرب شيراز به‌طول 24/5 كيلومتر متصل و شهروندان شيرازي شاهد اتصال خط مترو از ميدان الله به ميدان احسان مي‌شوند.

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان قطار شهري شيراز گفت: دستگاه TBM حفاري تونل‌هاي قطار شهري را در عمق تعيين شده در سطح زمين با نصب قطعات پيش‌ساخته بتني با عنوان لاينينگ (پوشش داخلي تونل‌ها) به‌ صورت هم‌زمان به انجام مي‌رساند. وي سرعت اجراي پروژه قطار شهري شيراز را نسبت به ساير پروژه‌هاي شهري مناسب توصيف كرد. ديهيمي اضافه كرد: نخستين دستگاه حدود 40 روز پيش به ميدان نمازي رسيده و به دليل مسائل فني امكان هم‌زماني حركت هر دو دستگاه حفار TBM نبوده است و سعي و تلاش شبانه‌روزي همكاران بر اين است كه هر چه زودتر مشكلات و موانع عبور و مرور هم‌شهرياني كه در جنب پروژه هستند برداشته و يا محدودتر شود.

 

خبرگزاری فارس

27 خرداد 1389